Z ostatniej chwili

Ponad 7 mln kont na PUE ZUS

2021-06-16 15:00:24 informacje
img

Ponad 7 mln osób założyło profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. PUE to narzędzie, które ułatwia dostęp do szeregu usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Dzięki profilowi na PUE można uzyskać nie tylko informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach, ale także wyliczyć prognozowaną emeryturę. Ze swojego konta można także samodzielnie pobrać potwierdzenia z danymi zgromadzonymi w ZUS oraz przekazać elektronicznie wnioski o wydanie stosownych zaświadczeń lub o pomoc w ramach Tarczy Antykryzowej - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Do kogo adresowany jest portal PUE? 

PUE to narzędzie dla wszystkich klientów ZUS, czyli osób ubezpieczonych (np. pracowników, zleceniobiorców), płatników składek (np. pracodawców, osób, które prowadzą działalność pozarolniczą), świadczeniobiorców (np. emerytów i rencistów) i lekarzy. Na PUE można załatwić wiele spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Na swoim profilu każdy znajdzie zakładkę odpowiednią dla każdej roli (jako ubezpieczony, świadczeniobiorca, płatnik składek, lekarz). W zakładce znajdują się dane i usługi, z których można skorzystać.

Prosto i szybko

Założenie profilu na PUE ZUS jest bardzo proste i trwa zaledwie kilka minut. Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można znaleźć szczegółowe informacje, w jaki sposób to zrobić. - Aby założyć profil, należy się zarejestrować i potwierdzić swoją tożsamość. Potwierdzić tożsamość można m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej lub osobiście w każdej placówce ZUS bądź podczas e-wizyty  – wyjaśnia rzeczniczka.

Bon turystyczny na PUE

Założenie profilu na PUE jest niezbędne, aby skorzystać z bonu turystycznego. Świadczenie to jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł. 

Za pomocą bonu można dokonywać płatności wielokrotnie, aż do jego wyczerpania. Nie można go wymienić na gotówkę. Realizacja świadczenia bonu odbywa się przez PUE ZUS. Bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Bon służy do opłacenia m.in. usług hotelarskich i imprez turystycznych na terenie Polski. Jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

1,8 mln aktywowanych bonów

Jak dotąd, Polacy aktywowali ok. 1,8 mln bonów i dokonali ok. 670 tys. płatności bonami na kwotę ok. 486 mln zł. W naszym województwie do końca maja aktywowano  blisko 215 tysięcy bonów, co stanowi 46 procent z dostępnej puli. Całkowicie wykorzystano ponad 51 tysięcy. Łączna kwota wykorzystanych bonów, czyli tych, którymi rodzice z województwa śląskiego zapłacili za wypoczynek dziecka,  przekroczyła 56 mln zł. To druga, po województwie mazowieckim (58 mln zł), najwyższa suma transakcji bezgotówkowych za pomocą bonu.

Page generated in 0.0155 seconds.