Z ostatniej chwili

Poszukiwani sprawcy oszustwa „na policjanta”

2019-12-12 11:50:54 informacje
img

Częstochowscy kryminalni prowadzą dochodzenie w sprawie oszustw metodą „na policjanta”, do których doszło 10 września 2019 roku w miejscowościach Olsztyn i Hutki. Na kłamstwo o śmiertelnym wypadku córki lub syna oszukane zostały dwie seniorki, a każda z nich straciła po ponad 20 tys. zł. Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek informacje dotyczące zdarzeń, bądź rozpoznaje osoby z portretów pamięciowych, proszony jest o kontakt z KMP w Częstochowie lub z najbliższą jednostką policji.

Sprawcy prawdopodobnie usiłowali oszukać kilkadziesiąt innych osób – mieszkańców różnych miejscowości w powiecie częstochowskim. 

Na podstawie informacji przekazanych przez pokrzywdzone kobiety, sporządzono portret pamięciowy rzekomego kuriera policyjnego.

Próby wyłudzenia pieniędzy miały praktycznie taki sam scenariusz polegający na tym, że mężczyzna podający się za policjanta informował, że syn lub córka miała wypadek i potrzebna jest znaczna kwota pieniędzy na „załatwienie sprawy”. Po pieniądze miał się zgłosić fałszywy policjant, któremu należy je przekazać.

Zdecydowana większość potencjalnych pokrzywdzonych – najczęściej seniorów, nie dała się nabrać i zgodnie z policyjnymi zaleceniami rozłączali się i dzwonili na numery alarmowe 112 i 997 lub bezpośrednio do swojej prawdziwej rodziny.

Osoby, które rozpoznają sprawców z portretów pamięciowych, proszone są o kontakt z Komendą Miejską Policji w Częstochowie z Wydziałem PPM tel. 34 369 14 12 lub z prowadzącym sprawę nadkom. Robertem Wilkiem, tel. 34 369 11 81.

 

Page generated in 0.0193 seconds.