Z ostatniej chwili

Potrącenie 74-latki na pasach

2019-11-28 13:20:35 informacje
img

O zdarzeniu drogowym, do którego doszło 26 listopada na ul. Kościuszki w Myszkowie, informuje myszkowska Policja. Kierujący volkswagenem golfem potracił 74-latkę na oznakowanym przejściu dla pieszych. Świadkiem zdarzenia był policjant. Od razu ruszył na pomoc. Poszkodowana trafiła do szpitala. 

Do zdarzenia doszło o godz. 16.00 na wysokości budynku Komendy Powiatowej Policji. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 64-letni kierujący volkswagenem golfem potrącił 74-letnią myszkowiankę, która przechodziła przez jezdnię na oznakowanym przejściu dla pieszych. Świadkiem tego zdarzenia był sierż. sztab. Marcin Piskorski, który w tym czasie na policyjnym parkingu wykonywał czynności procesowe związane z uszkodzeniem pojazdu. Gdy mundurowy zauważył potrącenie kobiety, przerwał oględziny i przystąpił do udzielenia pierwszej pomocy potrąconej kobiecie. Policjant kontynuował pomoc przedmedyczną do czasu przyjazdu załogi pogotowia. Ranna piesza została przetransportowana do szpitala. Teraz mundurowi szczegółowo wyjaśnią szczegóły i okoliczności tego wypadku.

Policja przypomina, że  zarówno kierujący, jak i pieszy powinien na drodze kierować się ZASADĄ OGRANICZONEGO ZAUFANIA!

-Omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, by przepuścić niechronionych uczestników ruchu drogowego, jest rażącym wykroczeniem w ruchu drogowym oraz ogromnym zagrożeniem dla pieszych, którzy mogą nawet stracić życie w konfrontacji z samochodem.

-Pieszemu m.in. zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi czy też przebiegania przez jezdnię, zwłaszcza w miejscu zabronionym.

-Ważne, aby każdy po zmroku przemieszczając się ulicami miasta, posiadał elementy odblaskowe! Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

-Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Pieszych Policja zachęca zatem do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym, ponieważ w dużym stopniu poprawiają widoczność i pozwalają uniknąć tragedii. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Fot. Materiały myszkowskiej Policji

Page generated in 0.0145 seconds.