Z ostatniej chwili

Powrót do muzycznych lat pięćdziesiątych

2019-09-06 09:55:46 informacje
img

Nowy sezon Teatru im. A. Mickiewicza rozpoczyna się muzycznie. Pierwsza premiera: spektakl „Zaczarowany koń. Piosenki lat pięćdziesiątych” - już w ten weekend.

Uczestnicy tegorocznego festiwalu „Retro” mają szczęście nieco ten spektakl znać. Widzieli bowiem na pewno na pl. Biegańskiego koncert „Zaczarowany koń”, powstały na zamówienie festiwalu. A że publiczność uwielbia tego rodzaju muzyczne widowiska, przygotowano także teatralną jego wersję.

Będzie trochę różnic w porównaniu z tym co na placu Biegańskiego, ale niezbyt wiele, i co najważniejsze, klimat zostanie utrzymamy. Pojawią się – w większości satyryczne – teksty, fragmenty starych kronik filmowych, przede wszystkim jednak - piosenki. Doskonale znane, choć powstały ponad pół wieku temu, przetrwały bowiem swój czas, doczekały się mnóstwa coverów i śpiewane są do dzisiaj przez rzesze estradowych i teatralnych wykonawców. Że tak jednak będzie, można się było domyślać już przed półwieczem, gdyż większość z nich niemalże natychmiast stawała się szlagierami. Będą utwory liryczne („Kasztany”, „Pamiętasz była jesień” „Kaziu, zakochaj się”, „Złoty pierścionek”, „Dwa serduszka, cztery oczy”), ale i żywiołowe, dynamiczne („Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Kuba - wyspa jak wulkan gorąca”, „Cicha woda”, „W Arizonie” czy finałowa „Karuzela”).

Dekoracją - co mogli zobaczyć dziennikarze podczas czwartkowej konferencji prasowej - są filmowe kadry. Bo też i w kadrach wspomnień istnieją już dziś te czasy.

Przedstawienie ma sporą obsadę. Występują: Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Waldemar Cudzik, Maciej Półtorak, Antoni Rot oraz Zespół MAKABUNDA w składzie: Wojciech Turbiarz – śpiew, gitara, Agnieszka Pawełczyk – skrzypce, Piotr Nikoli – akordeon, Wojciech Cyndecki – bas, Damian Kluźniak - instrumenty klawiszowe, Borys Sławenta – perkusja, Konrad Gzik – saksofon, Adrian Gzik - puzon. Będzie grane na Scenie Dużej Teatru.

Scenariusz, reżyseria, prowadzenie – Robert Dorosławski; aranżacje – Zespół MAKABUNDA; asystentka reżysera – Agata Rospondek, animacje – Marcin Kozierkiewicz (także twórca plakatu spektaklu); projekcje – Piotr Całus. 

- Nie wiemy, czy uda się Wam z nami zaśpiewać. Nie wiemy, czy uda się Wam zatańczyć (bo pomiędzy rzędami ciasno). Ale wiemy, że wyjdziecie z teatru choćby odrobinę radośniejsi - zapewniają twórcy. 

Spektakl będzie prezentowany:

6 września (piątek) - godz. 19.00 - pokaz przedpremierowy

7 września (sobota) - godz. 21.00 - pokaz w ramach Nocy Kulturalnej

8 września (niedziela) - godz. 19.00 - PREMIERA

10 września (wtorek) - godz. 18.00 - PREMIERA NAUCZYCIELSKA

Page generated in 0.0294 seconds.