Z ostatniej chwili

Powstał Ogród Tlenowy w Parku Lisiniec

2023-11-29 10:54:23 informacje
img

W ramach inicjatywy lokalnej stowarzyszenie Wspólnie dla Częstochowy posadziło drzewa tlenowe, tworząc gabinet relaksu i zdrowia na terenie Parku Lisiniec. Dopełnieniem projektu są ustawione w tym miejscu leżaki, na których mieszkanki i mieszkańcy będą mogli wypoczywać na słońcu wśród zieleni. 

– Zależy nam, by Częstochowa była miastem przyjaznym, gdzie każdy będzie czuł się dobrze. Chcemy dbać o przestrzeń, która nas otacza, uzupełniając to, co już do tej pory udało nam się zrobić. Dlatego tym razem w ramach inicjatywy lokalnej postanowiliśmy stworzyć w Parku Lisiniec ogród tlenowy, by już wiosną częstochowianki i częstochowianie mogli odpocząć po całym dniu w szkole czy pracy w miejscu zielonych „dotleniaczy” – wyjaśnia członek stowarzyszenia.

Drzewa tlenowe różnią się od tradycyjnych nasadzeń tym, że rosną bardzo szybko, dzięki czemu pozwalają zazielenić przestrzeń w kilka miesięcy. Są też odporne na skrajne temperatury: od -25°C do +45°C i dobrze rosną na nieurodzajnych glebach. Dodatkową zaletą jest również wygląd drzew – w maju, w okresie kwitnienia liście przybiorą jasnofioletową barwę, tworząc urokliwy zakątek przestrzeni lokalnej. 

– Poza społecznymi korzyściami projektu ogród tlenowy przyczyni się do poprawy ekosystemu i jakości powietrza. Dzięki dużym liściom drzew tlenowych redukcja niekorzystnych czynników jest możliwa w dużo szybszy sposób niż w przypadku tradycyjnych drzew – dodaje członek stowarzyszenia. 

 – Cieszę się, że ta inicjatywa obywatelska wpisuje się w nasz miejski program Kierunek Przyjazna Częstochowa, dając mieszkankom i mieszkańcom z jednej strony nowe możliwości spędzania wolnego czasu, a z drugiej wspiera środowisko. Zielone zakątki dające ukojenie, relaks, a dodatkowo korzystnie wpływające na środowisko, to pomysł, który z pewnością spodoba się bywalcom Parku Lisiniec – dodaje Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy. 

Ogród tlenowy powstał w pobliżu skateparku oraz zbiornika Pacyfik, często wykorzystywanego przez wędkarzy. 

To kolejna akcja stowarzyszenia Wspólnie dla Częstochowy wspierająca zieleń w naszym mieście. Do tej pory Stowarzyszenie tworzyło zielone zakątki w ramach miejskiej akcji zainaugurowanej przez Prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka „Posadź drzewo w Częstochowie” w dzielnicach: Ostatni Grosz, Mirów, Gnaszyn, Wyczerpy oraz wzdłuż al. Wolności. 

Page generated in 0.0173 seconds.