Z ostatniej chwili

Prawie 3 promile i policyjny pościg

2020-09-14 12:19:59 informacje
img

Prawie 3 promile i policyjny pościg

 

Policjanci z wydziału prewencji częstochowskiej komendy zatrzymali 33-latka, który nie zatrzymał się do kontroli i uciekał przed oznakowanym radiowozem. Jak się okazało, był pijany. Badanie potwierdziło w jego organizmie obecność prawie 3 promili alkoholu. Nieodpowiedzialnemu kierowcy grozi do 5 lat więzienia, wysoka grzywna oraz utrata prawa jazdy - informuje częstochowska Policja.

W niedzielę 6 września policjanci z prewencji zauważyli kierującego hondą, który w gminie Poczesna jechał drogą krajową nr 1 bez włączonych świateł mijania i zawrócił w niedozwolonym miejscu. Jechał całą szerokością jezdni, co wskazywało, że może się znajdować pod wpływem alkoholu. Dodatkowo nie miał zapiętych pasów. Policjanci włączyli sygnały uprzywilejowania i dali wyraźny sygnał kierującemu, by się zatrzymał. Ten jednak zaczął uciekać. Pościg prowadzony był do ul. Warszawskiej w Częstochowie, gdzie zatrzymano pirata drogowego.

Jak się okazało, był to 33-letni mieszkaniec powiatu częstochowskiego. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie prawie 3 promile alkoholu.

33-latek odpowie nie tylko za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, ale również za szereg popełnionych wykroczeń i za to, że nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Grozi mu do 5 lat więzienia, wysoka grzywna i utrata prawa jazdy na przynajmniej 3 lata.

Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg, ponieważ alkohol:

  • -zmniejsza szybkość reakcji;
  • -ogranicza pole widzenia;
  • -powoduje błędną ocenę odległości i szybkości;
  • -powoduje błędną ocenę własnych możliwości;
  • -znacznie obniża samokontrolę i koncentrację;
  • -powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.

Każdy, nawet anonimowo, może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o występującym zagrożeniu bezpieczeństwa na drodze, dzwoniąc pod numer telefonu 112 lub 997.

Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych!

Page generated in 0.0157 seconds.