Z ostatniej chwili

Prezydent Częstochowy wygrywa w I turze

2018-10-23 11:04:18 informacje
img

Obecnego prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka poparło w wyborach samorządowych blisko 60% głosujących, czyli 59.346 częstochowianek i częstochowian. Prezydent ma świadomość, że to duży kredyt zaufania, ale i duże oczekiwania, które chce spełnić, współpracując ze wszystkimi pragnącymi dobrej przyszłości dla Częstochowy - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Prezydent w czasie briefingu prasowego zwołanego po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów na prezydenta miasta podziękował wszystkim, którzy oddali głosy w tegorocznych wyborach samorządowych. Podkreślił, że wysoka frekwencja w Częstochowie to także zasługa lokalnych i regionalnych mediów na bieżąco informujących o sprawach miasta i umacniających w ten sposób samorządność oraz poczucie lokalnej tożsamości.
Komentując wynik wyborów, Krzysztof  Matyjaszczyk powiedział m.in.:
- Wynik pokazuje, że kierunek zmian, który został przyjęty w mieście, jest akceptowany  przez częstochowianki i częstochowian, że dostrzegają i doceniają to, co udało się w mieście zrobić. Ten wynik, oprócz mandatu zaufania – to zobowiązanie na przyszłość, aby dalej intensywnie pracować na rzecz miasta. Szanuję wszystkich wyborców, także tych, którzy mają inny pogląd na świat, inne sympatie polityczne i głosowali na moich konkurentów. Zapraszam do współpracy wszystkie ugrupowania, które mają swoje przedstawicielstwo w Radzie Miasta Częstochowy. Liczę, że to zaproszenie będzie skuteczne, bo w mieście jest jeszcze dużo do zrobienia: wiele takich spraw i problemów, z którymi powinniśmy się uporać. Jeżeli będziemy robić to razem, jeżeli będziemy współpracować – uda się to zrobić dużo szybciej.
Prezydent odniósł się także do niedawnych wizyt w Częstochowie przedstawicieli rządu i parlamentu .  
- Dziękuję za wszystkie deklaracje wsparcia dla częstochowskich projektów przez parlamentarzystów i przedstawicieli władz centralnych. Mieliśmy ostatnio wcale niemało zapewnień i gwarancji, które z przyjemnością i skrupulatnie odnotowaliśmy. Chcemy wesprzeć władze centralne w ich realizacji. Oczekuję, że wynik wyborów nie dezaktualizuje deklaracji i obietnic, które padły, więc będziemy mogli wiele dobrych, ciekawych projektów dla dobra Częstochowy zrealizować: czy to będą sprawy związane np. z rozbudową infrastruktury sportowej, budową wałów rzecznych i zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom czy utworzeniem nowych kierunków na częstochowskim Uniwersytecie Jana Długosza. Te projekty są Częstochowie potrzebne, nasze miasto na nie zasługuje i wierzę, że ci, którzy składali te zapewnienia, potraktują je poważnie, tak jak wolę współpracy ze strony władz miasta w ich realizacji.
Krzysztof Matyjaszczyk podziękował oczywiście szczególnie swoim wyborcom - tym, którzy mu zaufali. Dzięki temu poparciu, po raz pierwszy od czasu wprowadzenia wyborów bezpośrednich, wybory prezydenckie rozstrzygnęły się w Częstochowie już w I turze.
- Wiem, że to duży kredyt zaufania, ale także duże oczekiwania. Będę chciał je spełniać, dlatego raz jeszcze deklaruję współpracę i wierzę, że moja wyciągnięta dłoń spotka się z zainteresowaniem tych, którzy chcą dobrej przyszłości dla naszego miasta.                   
*
Informacje o wynikach wyborów na Prezydenta Miasta Częstochowy - 21 października

Krzysztof Matyjaszczyk wygrał w 133 ze 136 obwodów do głosowania. Tylko w 6 z tych 133 głosowało na niego mniej niż 50% wyborców. Najwyższe poparcie - ponad 73% - obecny prezydent uzyskał w obwodzie nr 3, czyli w Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego przy ul. Warszawskiej i w obwodzie nr 135, mającym lokal wyborczy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy al. Pokoju.
W sumie w mieście wydano 100.079 kart do głosowania. Na Artura Warzochę (Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość) oddano 25.361 głosów (25,54% poparcia), na Marcina Marandę (Mieszkańcy Częstochowy) - 6.130 (6,17%), na Tomasza Jaskółę (Kukiz'15) - 5.235 (5,27%), na Jacka Krawczyka (Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska) - 2.814 (2,83 %) i na Martina Saczka (KWW Otwarta Częstochowa) - 427 (0,43%).
Frekwencja wyniosła 55,98%, przy średniej w województwie śląskim 51,63%. Częstochowa miała największą frekwencję wśród miast na prawach powiatu z województwa śląskiego.
4 lata temu prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zwyciężył w II turze z Arturem Warzochą z PiS, zdobywając 56,72% poparcia, W 2014 r. frekwencja wynosiła 36,31% (w I turze 41,39%).

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0291 seconds.