Z ostatniej chwili

Problem zajmowania miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością

2019-10-11 11:45:18 informacje
img

„Ja tu tylko na chwilę”, „Ja tylko coś podać” - takie informacje pojawiły się wczoraj, w czwartek 10 października na wózkach dla osób niepełnosprawnych, zaparkowanych wzdłuż III Alei. Tak organizatorzy akcji chcieli zwrócić uwagę na powtarzający się problem zajmowania tzw. kopert, czyli miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Happening rozpoczął się rano. Część miejsc parkingowych w III Alei zajęły wózki z napisami typu „zaraz wracam”, „odbiorę tylko paczkę”, „nie widziałem znaku”, „ja tu tylko na chwilę”, „ja tylko coś podać”.

- Takimi tekstami zazwyczaj tłumaczą się kierowcy zajmujący tzw. „koperty” - mówił Jakub Sikora, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta, która wraz ze Stowarzyszeniem Aktywna Częstochowa zorganizowała akcję.

Młodzież, rozmawiając z mieszkankami i mieszkańcami, zwracała uwagę na problem większości polskich miast - także Częstochowy - gdzie miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością zajmują kierowcy i pasażerowie, którzy nie mają żadnych kłopotów z poruszaniem się. W ten sposób osoby z niepełnosprawnościami mają utrudniony dostęp do różnych instytucji, ale także do sklepów, apteki czy restauracji.

Sytuacja z roku na rok się poprawia, jednak wobec beztroski niektórych warto przypominać o problemie i edukować lokalną społeczność.

Akcję zakończył briefing prasowy z udziałem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka.

W częstochowskiej strefie płatnego parkowania jest 2750 miejsc, z czego 100 jest przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami. Uprzywilejowanych sukcesywnie przybywa. Warto przypomnieć, że osoby z  niepełnosprawnościami w całej strefie mogą parkować za darmo.

Osoby, które mają problem z poruszaniem się, doświadczają dyskomfortu w publicznej przestrzeni częściej niż większość z nas. Dlatego w Częstochowie zdecydowano, że wszystkie projektowane miejskie inwestycje będą musiały uwzględniać wytyczne, dzięki którym miasto stanie się znacznie bardziej przyjazne osobom z rozmaitymi ograniczeniami.

Chcąc zmieniać przestrzeń zgodnie z ich potrzebami, nowe wytyczne do projektowania przestrzeni publicznej są już od miesiąca prawem lokalnym. Wykonawcy nowych miejskich inwestycji są zobowiązani przestrzegać norm, które zapobiegną tworzeniu barier architektonicznych. 

Fot. Leszek Pilichowski / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0171 seconds.