Z ostatniej chwili

Projekt edukacyjny na rok pamięci o częstochowskim getcie

2021-10-11 14:17:10 informacje
img

Konkursy dla młodzieży projektu edukacyjnego na rok pamięci o częstochowskim getcie podsumowano 6 października w siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów. W szkołach działania projektu potrwają do końca roku – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Projekt to element Roku Pamięci o Ofiarach Częstochowskiego Getta, ustanowionego uchwałą Rady Miasta w związku z 80. rocznicą utworzenia przez niemieckich, hitlerowskich okupantów getta żydowskiego w naszym mieście. Organizatorem projektu jest Wydział Edukacji Urzędu Miasta, a współorganizatorzy to Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Oddział w Częstochowie oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. Patronuje mu Stowarzyszenie Żydów Częstochowian w Izraelu.

Chodzi o uczczenie pamięci ofiar częstochowskiego getta, popularyzowanie wiedzy na temat społeczności żydowskiej  i samego getta, a także zachęcenie młodych częstochowianek i częstochowian do życia w duchu tolerancji, wzajemnego szacunku, akceptacji osób o innej  wierze czy pochodzeniu etnicznym.

W ramach projektu zorganizowano już konkursy recytatorskie czy konkurs na projekt graficzny upamiętniający istnienie getta w Częstochowie.  
Konkurs recytatorski poezji  i prozy Irit Amiel „W odległości życia i jednej ulicy” adresowany był do klas VII i VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Oto jego wyniki: 

Turniej recytatorski: 

I miejsce – Aleksander  Kopeć, Szkoła Podstawowa nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Częstochowie

II miejsce – Zuzanna Kowalczyk, Szkoła Podstawowa nr 1 im. A. Mickiewicza w Krzepicach

III miejsce ex aequo – Antonina Grzywacz, Szkoła Podstawowa nr 27 w Częstochowie oraz Klaudia Rachwał, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Częstochowie
kategoria „Wywiedzione ze słowa”: 

I miejsce –  Łucja Aftowicz, Szkoła Podstawowa nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie

Na konkurs „Getto – Ludzie – Pamiętanie” – na opracowanie graficznego symbolu upamiętniającego istnienie i zagładę tutejszego getta – zgłoszono łącznie 72 prace: 29 z 9 szkół podstawowych (z klas VI-VIII) i 43 z 11 szkół ponadpodstawowych. A oto wyniki: 

Szkoły podstawowe (wszystkie z Częstochowy): 

1.     Kamil Szerszeń – SP nr 19

2.     Aniela Włoga – SP nr 31

3.     Anna Skowronek – SP nr 53

Wyróżnienia otrzymali: Cezary Bakuła i Wiktor Grynbaum – obaj z SP nr 31 oraz Anna  Celebiaś z SP nr 19. 

Szkoły ponadpodstawowe: 

1. Oskar Miękina – V  LO im. A. Mickiewicza 

2. Weronika Kondej – Zespół Szkół im. W. Andersa

3. Nadia Nalewajka – VIII Liceum Ogólnokształcące Samorządowe

Wyróżnienia dostali: Kamil Jura z Zespołu Szkół Samochodowych oraz Weronika Dzianak z Zespołu Szkół Gastronomicznych. 

Konkursowe nagrody zostały ufundowane przez Wydział Edukacji UM, Stowarzyszenie Żydów Częstochowian w Izraelu, Radę Rodziców I LO im. J. Słowackiego oraz częstochowski oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów. Wręczyli je Jolanta Urbańska – społeczna konsultantka ds. społeczności żydowskiej w Częstochowie, a zarazem wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Rafał Piotrowski – naczelnik miejskiego Wydziału Edukacji, Izabela Sobańska-Klekowska z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów, Krzysztof Straus ze Stowarzyszenia Żydów Częstochowian w Izraelu oraz Ewa Oleś – sekretarz literacki Teatru im. Adama Mickiewicza, także współautorka scenariusza filmowego Salonu Poezji  „Mapa dzieciństwa”, poświęconego Irit Amiel. 

Nagrodzeni wystąpili podczas uroczystości; były też występy wokalne młodzieży liceum im. Słowackiego – szkoły, w której przez rok uczyła się Irit Amiel przed swoim wyjazdem do Izraela.

Wiele innych działań projektu będzie jeszcze trwać w częstochowskich szkołach do końca tego roku. Przed młodymi ludźmi zatem jeszcze warsztaty historyczne poświęcone życiu getta i jego tragicznej likwidacji czy wystawienie  spektakli bazujących na wspomnieniach Jerzego Einhorna i Zygmunta Rolata lub scenariuszach stworzonych w poszczególnych szkołach. Będą też dyskusje wokół filmu „Jakby to było wczoraj” zawierającego wspomnienia ocalałego z Holocaustu Honorowego Obywatela Częstochowy Zygmunta Rolata, który dzieciństwo spędził w tutejszym getcie. Młodzież będzie też miała okazję dowiedzieć się wiele o Polkach i Polakach ratujących żydowskich mieszkańców Częstochowy w latach okupacji – w planach są bowiem spotkania ze świadkami tamtych dramatycznych czasów. 

Na zdjęciu ilustrującym tekst – uroczystość podsumowania konkursów projektu

Fot. Materiały LO im. J. Słowackiego

Page generated in 0.0167 seconds.