Z ostatniej chwili

Promocja szkolnictwa zawodowego

2018-12-17 12:20:02 informacje
img

9. edycję Tygodnia Lokalnych Branż Zawodowych podsumowano w auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. W czasie spotkania nagrodzono pracodawcę, który w sposób szczególny wspiera rozwój szkolnictwa zawodowego - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Tydzień Lokalnych Branż Zawodowych to zorganizowane przez Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie/Centrum Informacji Zawodowej oraz Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta, cykliczne wydarzenie służące promocji szkolnictwa zawodowego wśród uczniów częstochowskich szkół. Podczas kilkudniowej imprezy na odwiedzających czekały prezentacje i oferty kształcenia w takich branżach, jak m.in.: ekonomia, turystyka, gastronomia, fryzjerstwo, reklama, budownictwo, elektryka i elektronika, geodezja, mechatronika czy fotografia.
- Dziś w Częstochowie poziom bezrobocia jest już na tyle niski, że to pracodawcy starają się o pracowników, a nie na odwrót. Dlatego tak ważne jest, by dostosowywać ofertę kształcenia do potrzeb rynku pracy. Te działania wpisują się w miejskie projekty, jak np. „Zawodowa współpraca”, który służy właśnie temu, by szkolić takich fachowców, którzy nie będą mieli najmniejszego problemu ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy – mówił podczas podsumowania prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
W czasie spotkania uhonorowano pracodawcę, który w sposób szczególny wpiera szkolnictwo zawodowe w Częstochowie. Statuetkę Prezydenta Miasta Częstochowy otrzymał producent pokryć dachowych, firma Blachotrapez. Ponadto wręczono wyróżnienia „Śląskie ASY”, przyznawane przez Uniwersytet Śląski najzdolniejszym uczniom szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego. Wyróżnienia odebrali uczniowie IV LO im. Henryka Sienkiewicza i IX LO im. C.K. Norwida.
Pierwsza edycja projektu „Zawodowa współpraca” pozwoliła zorganizować dziesiątki staży i praktyk zawodowych dla uczniów częstochowskich szkół, szkolenia dla nauczycieli, a także doposażyć pracownie w szkołach zawodowych. Wartość przedsięwzięcia sięgnęła blisko 12,5 mln zł, z czego większość (11,8 mln) to dofinansowanie unijne. Sukces projektu sprawił, że miasto otrzymało dotację na realizację jego drugiej edycji. Cel przedsięwzięcia – taki sam - podniesienie konkurencyjności absolwentów częstochowskich szkół zawodowych. W jego ramach młodzież weźmie udział w kolejnych praktykach i stażach, kursach zawodowych, zajęciach specjalistycznych; skorzysta również z doradztwa zawodowego. Dla pedagogów przewidziano m.in. kursy i szkolenia doskonalące. W sumie wsparcie dotrze do ponad 320 osób. Wzbogaci się także baza dydaktyczna – w postaci doposażonych pracowni zawodu i nowych pomocy dydaktycznych. W Zespole Szkół im. B. Prusa środki projektu pójdą m.in. na rozwój kompetencji młodych ludzi w tak poszukiwanych na lokalnym rynku specjalnościach jak technik procesów drukowania czy technik technologii szkła. Częstochowa będzie jedynym chyba miastem w Polsce, w którym – właśnie z funduszy „Zawodowej Współpracy 2” – będą się kształcić technicy mechatronicy w specjalności „zegarmistrz”.
Całość będzie realizowana od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2021 r. za niemal 4,5 mln zł (z czego 4,2 to dofinansowanie).
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.029 seconds.