Z ostatniej chwili

Promotorzy Częstochowy

2021-09-01 10:09:35 informacje
img

Wyróżnionych za wkład w tworzenie dobrej marki miasta poznaliśmy na finał tegorocznych Dni Częstochowy – to artysta Jerzy Kędziora, dziennikarz Rafał Kuś oraz firma KUBARA Sp. z o.o. - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Zwykle tytuły „Promotor Częstochowy” przyznawane są podczas majowych obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego – w tym roku jednak epidemia uniemożliwiła organizację tego wydarzenia. Dlatego wyróżnionych tym mianem poznaliśmy dopiero w ostatni weekend – podczas niedzielnej gali w Filharmonii Częstochowskiej, kończącej bardziej kameralne niż zwykle – także ze względów pandemicznych – Dni Częstochowy. Wyróżnienia wręczyli zastępca prezydenta miasta Jarosław Marszałek oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot.
Tytuł przyznawany jest osobom bądź instytucjom, które promują miasto, budują jego silną markę, podkreślają jego charakter i wyjątkowość – a zatem przyczyniają się do tego, że jest pozytywnie rozpoznawalne.
A oto sylwetki wyróżnionych w tym roku:
Jerzy KĘDZIORA (kategoria „kultura”) - artysta, rzeźbiarz, częstochowianin, uczeń i pedagog  popularnego częstochowskiego „Plastyka”. W 1972 r. otrzymał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W świecie sztuki znany jest szczególnie z niepowtarzalnych rzeźb balansujących, z którymi gościł na ważnych imprezach artystycznych od Tajpej i Singapuru oraz Abu Dhabi i Dubaju na Wschodzie poprzez metropolie europejskie po Nowy Jork, Miami i San Diego. Do prezentacji tych rzeźb zaprosiły artystę m.in. Biennale w Wenecji, Art Basel w Miami i Dubaju, Art Zuit w Amsterdamie, Art-show w Nowym Jorku, Monako, Tajpej, Palm Beach i San Diego. W Polsce ma kilka realizacji pomnikowych i balansjerów będących wyrazistymi akcentami wielu miejskich przestrzeni. Artysta był honorowany wieloma ważnymi nagrodami i wyróżnieniami. W  2015 r. Burmistrz Miami nadał mu honorowe obywatelstwo miasta i proklamował 27 lutego Dniem Jerzego Kędziory w tym mieście. Członek krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń twórczych: ZPAP, Sculpture Network, Kinetic Art Organization. Mieszka i pracuje w Poczesnej pod Częstochową.
Rafał KUŚ (kategoria „media”) -   absolwent Akademii im. Jana Długosza (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza) na kierunku filologia polska. Studiował także podyplomowo dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. W trakcie studiów współtworzył miesięcznik „Nadwarcie Częstochowskie”. Następnie pracował w „Życiu Częstochowskim” – na jego łamach promował lokalną kulturę i sport (prywatnie – jako wierny kibic Włókniarza Częstochowa). W 2010 r. przeniósł się do częstochowskiego oddziału „Dziennika Zachodniego”. Rok później dołączył do zespołu portalu wczestochowie.pl, z którym współpracuje do dziś. W  artykułach promuje Częstochowę w każdej dziedzinie życia – od spraw gospodarczych poprzez zdrowie, sport i kulturę. Wspiera wiedzą i doświadczeniem młodszych kolegów z portalu „Aktywna Częstochowa”.
KUBARA Sp. z o.o. (kategoria „biznes”)- firma rodzinna z dwupokoleniową tradycją i pasją tworzenia zdrowej żywności. Spółka znana jest z wprowadzenia na rynek produktów linii „Dobra Kaloria” i „Amarello”.  Właśnie realizowana jest jej nowa inwestycja – budowa zakładu w Specjalnej Strefie Ekonomicznej na terenie Częstochowy, prowadzona zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.  
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0158 seconds.