Z ostatniej chwili

Prowadziły nielegalną zbiórkę

2018-08-13 14:17:41 informacje
img

Trzy kobiety, twierdząc, że działają za zgodą klasztoru jasnogórskiego, zbierały pieniądze na jego remont - informuje częstochowska Policja.
W sobotę 11 sierpnia po południu oficer dyżurny z Komisariatu I otrzymał informację, z której wynikało, że w rejonie Jasnej Góry prowadzona jest najprawdopodobniej nielegalna zbiórka pieniędzy. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że trzy mieszkanki Częstochowy, zaczepiając przechodniów, namawiały ich na przekazanie datków na remont klasztoru. Kobiety przekonywały, że mają zgodę na prowadzoną zbiórkę. W toku wykonywanych czynności okazało się jednak, że działały nielegalnie.
Wyjaśnieniem szczegółów sprawy rozpatrywanej pod kątem prowadzenia nielegalnej zbiórki zajmują się policjanci z Komisariatu I. Po skompletowaniu akta zostaną przesłane do sądu wraz z wnioskiem o ukaranie kobiet.
*
Zbiórka publiczna może zostać przeprowadzona po jej zgłoszeniu przez organizatora i zamieszczeniu informacji o zgłoszeniu przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej na ogólnopolskim elektronicznym  Portalu Zbiórek Publicznych MSWiA na stronie internetowej zbiorki.gov.pl
Jednym z warunków, jakie musi spełnić organizator, jest zapewnienie prowadzącym zbiórkę identyfikatorów zawierających: imię i nazwisko osoby przeprowadzającej zbiórkę publiczną, informacje o nazwie, celu zbiórki publicznej i jej organizatorze oraz numerze zbiórki publicznej.
Nielgalne zbiórki publiczne, zależnie od sytuacji mogą być  wykroczeniem lub przestępstwem. W myśl art. 56 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2018 r. poz. 618, z późn. zm.) "Kto bez wymaganego zgłoszenia zbiórki publicznej lub niezgodnie ze zgłoszeniem zbiórki publicznej organizuje lub przeprowadza publiczną zbiórkę ofiar, podlega karze grzywny".
Z kolei zgodnie z art. 286 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017 r. poz. 2204, z późn. zm.) "Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".
Policjanci w całym kraju apelują o zachowanie ostrożności i czujności, a w razie podejrzeń co do legalności zbiórki pieniędzy, o zgłaszanie takich przypadków w najbliższej jednostce Policji lub pod numerem 997 lub 112.

 

Page generated in 0.0164 seconds.