Z ostatniej chwili

Prze_Czytaj! coś - nie tylko na urlopie

2020-07-20 13:40:22 informacje
img

Pod hasłem „Prze_Czytaj!” literackie rozmowy w sieci prowadzą redaktorzy związani z miejskim miesięcznikiem ,,CGK”, ale i z festiwalem ,,Czytaj!”. Cykl powstał niemal rok temu jako jedna z form promocji tej imprezy i trwa, zachęcając do czytania - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Wideodialogi częstochowskich wielbicieli czytania ukazują się m.in. w serwisie YouTube od września zeszłego roku. Ostatni, jak dotąd, odcinek pochodzi z połowy czerwca. Cykl nie ustępuje w niczym rozmowom o książkach, które niegdyś miały należne im miejsce w ramówkach ogólnopolskich telewizji, a w ostatnich latach albo zupełnie „wypadły” stamtąd, albo zostały zepchnięte na godziny, w których oglądają je tylko najwytrwalsi. 

Impulsem do stworzenia formatu był zeszłoroczny, 9. Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj” – chodziło o jeszcze jeden sposób, aby przybliżyć częstochowiankom i częstochowianom zamysł festiwalu, zachęcić do udziału, ale przede wszystkim – do sięgania po konkretne lektury i wyrobienia sobie o nich zdania. Od samego początku festiwal  „Czytaj!” – dofinansowywany także ze środków budżetu Gminy Miasta Częstochowa – był pomysłem na inne, niesztampowe, interdyscyplinarne potraktowanie literatury, przyjrzenie się jej przyległościom, kontekstom, jej nowym, rozmaitym sposobom istnienia we współczesnym obiegu kulturalnym.

Przy stoliku, na którym za każdym razem leżą przynajmniej dwa tytuły, o czytelniczych radościach, zdziwieniach, preferencjach – ale i czasem rozczarowaniach – gawędzą Sylwia Góra, Michał Wilk (oboje na zdjęciu), a także Tomasz Florczyk.  A na ich uwagę może liczyć w zasadzie każdy rodzaj współczesnego pisarstwa – beletrystyka, książki reporterskie, wywiady-rzeki. Niektóre odcinki kręcone są w przytulnym i sprzyjającym namysłowi nad książką otoczeniu półek jednej z częstochowskich księgarń; inne – w siedzibie Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” czy filii nr 9 Biblioteki Publicznej im. Wł. Biegańskiego. 

Co do samego festiwalu - organizatorzy zapowiadają, że jego jubileuszowa, 10. edycja przełożona jest na rok 2021. Co oczywiste – nie bez winy jest tu koronawirus, który tegoroczny kalendarz kulturalny obrócił w niwecz, w Polsce i na świecie. Jednak we wrześniu tego roku organizatorzy planują…  unikalną edycję „Czytaj! 9 i ¾”. Jak  piszą, ma być „podobnie jak zawsze, ale przy tym zupełnie inaczej” i  „na bogato”. Z tych zapowiedzi można się domyślać, że element „online” podczas organizowanej w cieniu koronawirusa edycji będzie miał swoją rolę do odegrania…

Tekst ilustruje kadr z jednego z odcinków „Prze_Czytaj!”

Page generated in 0.0158 seconds.