Z ostatniej chwili

Przebudowa trwa

2020-03-30 12:10:21 informacje
img

Trwa przebudowa starej linii tramwajowej pomiędzy Rakowem a Północą. Realizacja zadania w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” jest jednym z elementów największego w historii kontraktu związanego z modernizacją infrastruktury tramwajowej i taboru. Na realizację kontraktu  miasto pozyskało 144 mln dofinansowania z UE. Łącznie przebudowa i zakup nowych tramwajów to koszt 204 mln zł, z czego trwająca przebudowa pochłonie 144 mln zł.
Najbardziej intensywne prace trwają w dzielnicy Północ. Pokazany na zdjęciach przebudowywany odcinek to obecnie front robót. Na drugim końcu miasta przy pętli Raków PKP prace są finalizowane (wcześniej jako pierwszy w ramach zadania został przebudowany odcinek w al. Pokoju, także dzielnica Raków). Na Północy oprócz robót rozbiórkowych na torowisku, konstrukcyjnych i związanych z trakcją przekładana była także sieć światłowodowa, przebudowana została ponadto cała pozostała infrastruktura teletechniczna. Nie były to może aż tak spektakularne roboty jak te ziemne i przy przebudowie skarpy, na której osadzona jest pętla Fieldorfa–„Nila” na Północy, ale konieczne, które będą decydowały o funkcjonowaniu tej części miasta na następne dziesięciolecia. Wszelkie roboty budowlane związane z tym odcinkiem mają zostać zakończone z końcem wakacji (choć ich zasadnicza część wcześniej).
Według zapewnień wykonawcy jeszcze sprzed zagrożenia epidemicznego roboty na kolejnych odcinkach inwestycji (Tysiąclecie, Śródmieście) powinny rozpocząć się na początku kwietnia. Mimo że na razie nie są zgłaszane żadne problemy, należy się spodziewać, że najwcześniej po Wielkanocy tego typu roboty, a co za tym idzie, wyłączenia ruchu tramwajów i wprowadzenie autobusowej komunikacji zastępczej będą możliwe (zależy to także od ewentualnego zwiększenia zagrożenia epidemicznego). Na razie jednak nie można podać dokładnej daty początku prac na kolejnych odcinkach i związanych z nimi utrudnień. Nowa linia w starym śladzie ma zostać oddana do użytku z końcem roku - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie. 

Page generated in 0.0123 seconds.