Z ostatniej chwili

Przeciw przemocy wobec kobiet

2018-02-13 14:52:42 informacje
img

Taneczna akcja „Nazywam się Miliard / One Billion Rising” przeciw przemocy wobec kobiet zapowiadana jest na jutro, środę 14 lutego. Odbędzie się na pl. Biegańskiego. Początek o godz. 16.00.
Częstochowa przyłącza się do akcji pierwszy raz. Częstochowianki od kilku tygodni spotykają się na wspólnych treningach, by zatańczyć.
Akcję zapoczątkowała w 2011 r. Eve Ensler, amerykańska dramatopisarka, poetka, scenarzystka filmowa, autorka licznych sztuk teatralnych i słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA napisała: „Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu”. Na 14 lutego 2013 r. zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – One Billion Rising”. Jako formę protestu wybrała taniec, ponieważ tańcząc, kobiety mają władać, rządzić swoim ciałem. Wykonując wspólnie układ choreograficzny w przestrzeni publicznej pokazują, że są wolne i że przestrzeń publiczna należy nie tylko do mężczyzn, ale także do nich. 
W Polsce akcja nosi nazwę „Nazywam się Miliard”. W pierwszej edycji, w 2013 r. przyłączyło się do niej 30 miejscowości w Polsce, w ubiegłym roku było ich ponad 60. W tym toku po raz pierwszy również Częstochowa  dołącza do kampanii. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet”.
- To dobrze, że częstochowianki przyłączyły się do tej akcji, której celem jest wzajemne wspieranie się kobiet, budowanie kobiecej, lokalnej solidarności - mówi Agata Wierny, pełnomocniczka ds równych szans, która współuczestniczy w organizacji wydarzenia.
Głównym organizatorem akcji w Częstochowie jest stowarzyszenie "Pasja do życia".

Page generated in 0.045 seconds.