Z ostatniej chwili

Przeciw przestępczości farmaceutycznej

2018-04-03 14:36:41 informacje
img

28 marca Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś i p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego Zbigniew Niewójt podpisali porozumienie o współpracy. Porozumienie  zawarto, by współpracować przy  przeciwdziałaniu nieprawidłowościom związanym z wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi oraz substancjami czynnymi.
- Jednym z zadań Krajowej Administracji Skarbowej jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym obywatelom. W przypadku obrotu produktami leczniczymi zadanie to nabiera szczególnego znaczenia, bo chodzi o zdrowie Polaków. Służba Celno-Skarbowa walczy z przemytem i nielegalnym wprowadzaniem do obrotu produktów, które w rzeczywistości mogą bardziej szkodzić, niż pomagać. Aspekt podatkowy w tym przypadku ma mniejsze znaczenie, bo ważniejsza jest ochrona życia i zdrowia. Dlatego zacieśniamy współpracę z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym i razem będziemy przeciwdziałać nieprawidłowościom na rynku farmaceutycznym. Dodatkowym polem naszej współpracy będzie zatrzymanie procederu nielegalnego wywozu leków z kraju – powiedział wiceminister finansów, szef KAS Marian Banaś.
- Współpraca z KAS otwiera nowy etap w zwalczaniu przestępczości farmaceutycznej. Wyeliminowanie kolejnych patologii zagrażających życiu i zdrowiu pacjentów jest możliwe tylko dzięki zacieśnieniu współpracy ze sprawnie działającą administracją skarbową – stwierdził Zbigniew Niewójt, p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
Znaczenie porozumienia podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Braki na polskim rynku leków, które odczuwają pacjenci, wynikają z działań sprzecznych z prawem. Formalna umowa pomiędzy dwiema instytucjami kontrolującymi rynek leków i obrót gospodarczy przyczyni się do skuteczniejszego ścigania przestępców. Przygotowujemy także wprowadzenie Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, który powinien problem nielegalnego wywozu leków skutecznie rozwiązać – zapowiada.
Porozumienie określa ramy współpracy Krajowej Administracji Skarbowej i Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, zwłaszcza w zakresie wymiany informacji mających znaczenie dla realizacji ustawowych zadań obydwu organów. W oparciu o zapisy porozumienia strony będą przekazywać informacje istotne dla skutecznego przeciwdziałania naruszeniom przepisów prawa, regulującego wytwarzanie i obrót produktami leczniczymi oraz substancjami czynnymi.  Przekazywane będą zwłaszcza informacje o ujawnionych próbach wprowadzenia do obrotu sfałszowanych produktów leczniczych oraz substancji czynnych, wyników badań laboratoryjnych produktów leczniczych lub substancji czynnych, a także dane dotyczące podmiotów, które prowadziły wytwarzanie lub obrót produktami leczniczymi oraz substancjami czynnymi z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa.
Ważnym elementem współpracy będzie walka z nielegalnym wywozem produktów leczniczych, nazywana potocznie „odwróconym łańcuchem dystrybucji”, w którym obrót produktami leczniczymi odbywa się z naruszeniem przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne. W takim procederze produkty lecznicze, niejednokrotnie leki refundowane i bardzo kosztowne, pozyskane przez apteki i hurtownie zamiast do polskich pacjentów trafiają za granicę, co prowadzi do braku ich dostępności na polskim rynku, a tym samym stanowi realne zagrożenie życia i zdrowia obywateli.
[newsrm.tv]

Page generated in 0.0181 seconds.