Z ostatniej chwili

Przeciwnik, z którym można i należy walczyć

2026-02-05 11:27:17 informacje
img

4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem to szczególna data przypominająca, jak ogromne znaczenie ma profilaktyka, wczesna diagnostyka oraz kompleksowe leczenie chorób nowotworowych, Odwiedziny na Oddziale Onkologicznym z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny stały się okazją do rozmów z personelem medycznym i pacjentami, ale przede wszystkim okazją do refleksji nad tym, że rak jest przeciwnikiem, z którym można i należy walczyć – pisze Angelika Kawecka, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

O wyzwaniach codziennej pracy na oddziale opowiadała m.in. kierownik jednostki, lek. med. Dorota Dębska, podkreślając, że skuteczność terapii zależy nie tylko od zastosowanego leczenia, ale także od współpracy pacjenta z zespołem terapeutycznym. – Ważne jest to, na jakim etapie zgłaszamy się do lekarza. Ważne, czy jesteśmy wyczuleni na nasze objawy, próbujemy dociec, jaka jest ich przyczyna. Większość objawów nie dotyczy chorób nowotworowych, wynika z innych chorób. Natomiast nowotwór wcześnie wykryty jest całkowicie do wyleczenia. Nowotwór, który ma wyższy stopień zaawansowania, staje się w obecnych czasach taką chorobą przewlekłą. Nie jest chorobą, z którą nie można żyć w komforcie. To choroba, którą możemy uśpić leczeniem, czyli spowodować, że nie będzie miała jakiegoś negatywnego wpływu – zauważa lek. med. Dorota Dębska.

Według danych epidemiologicznych w Polsce najczęściej diagnozowanymi nowotworami są: rak piersi, rak płuca, rak jelita grubego oraz rak prostaty. Szczególnie znaczenie ma szybkie rozpoznanie m.in.: raka piersi, raka szyki macicy, raka jelita grubego czy czerniaka skóry – chorób, które wykryte na wczesnym etapie cechują się wysoką skutecznością leczenia. Zanim jednak trafimy na onkologię, wystarczy wykonać chociażby podstawowe badanie morfologii krwi z rozmazem. Jakiekolwiek nieprawidłowości zawsze należy konsultować z lekarzem. – Nasz niepokój powinny wzbudzić niedokrwistość, leukopenia, małopłytkowość. Przy dość znacznej małopłytkowości, przesunięciu w rozmazie w kierunku leukocytów, segmentów czy neutrofilii powinno sprawić, że robimy mikroskopową ocenę rozmazu z typizacją komórek. To podstawa. Potem są gospodarka żelazowa czy ukierunkowane badania, które sugerujemy – wylicza lek. Danuta Sikora-Panz, internista, hematolog pracująca na Oddziale Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

Współczesna onkologia dysponuje wieloma metodami terapeutycznymi. Do najważniejszych należą leczenie chirurgiczne, radioterapia,  hormonoterapia, immunoterapia oraz leczenie celowane molekularnie. Coraz częściej stosuje się również terapię skojarzoną, dostosowaną indywidualnie do pacjenta.

- Choroba nowotworowa nie wybiera. Trafiają do nas coraz młodsi pacjenci. Właśnie np. nowotwór jąder zdarza się u młodych mężczyzn. Ważna jest tutaj profilaktyka, comiesięczne samobadanie. W razie jakichkolwiek wątpliwości – pilne zgłoszenie się do lekarza. W przypadku pań wykonywanie co 2 lata mammografii. Należy też pamiętać, że coraz częściej kobiety zapadają na raka płuca, spowodowane zwiększonym spożyciem tytoniu, zarówno w postaci papierosów tradycyjnych, jak i e-papierosów – dodaje lek. Marcin Aftowicz pracujący na Oddziale Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. 

Dla środowiska medycznego 4 lutego jest dniem szczególnym – przypomina o misji, odpowiedzialności i codziennym zaangażowaniu w walkę o zdrowie i życie pacjentów. To także moment podkreślenia, że pacjenci onkologiczni są ludźmi niezwykle silnymi, którzy każdego dnia stawiają czoła trudnej chorobie.

Swoją historią podzieliła się z nami pacjentka – pani Grażyna, która zwróciła uwagę na pozytywne nastawienie w procesie leczenia.

– Moja choroba zaczęła się rok temu. Miałam nowotwór złośliwy jelita grubego. Jestem po operacji na tego raka. Wszystko było w porządku do momentu, kiedy pół roku temu zaczęły się objawy przerzutu z jelita do wątroby. Jestem już po operacji wątroby. Mam usuniętego w całości raka. Żeby nie było przerzutów, biorę teraz chemię. Jestem na niej drugi raz. Czuję się póki co bardzo dobrze. Jestem zadowolona z leczenia. Trzeba być optymistą, trzeba się nie poddawać, walczyć. Ja jestem taki człowiek, że się wygłupiam, śmieję, nie dopuszczam pewnych myśli. Trzeba podjąć leczenie. U mnie zaczęło się od badań przesiewowych. – opowiada z entuzjazmem pacjentka. 

Niech Światowy Dzień Walki z Rakiem na stałe wpisze się w kalendarz jako czas refleksji, edukacji i solidarności z osobami chorującymi, które śmiało można nazwać prawdziwymi bohaterami, ale też skutecznie zachęci nas do zadbania o własne zdrowie, wykonywanie badań i konsultacje w przypadku niepokojących dolegliwości. Rak wcześnie wykryty jest do wyleczenia, a diagnoza – choroba nowotworowa nie musi oznaczać przegranej.

Ilustracja: Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0181 seconds.