Z ostatniej chwili

Przed sąd za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo

2018-11-14 13:18:37 informacje
img

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko Katarzynie M., dotyczący narażenia 3-letniej córki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - informuje prok. Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.
W toku dochodzenia ustalono, że 28 marca 2018 r. 35-letnia Katarzyna M. przebywała w towarzystwie 3-letniej córki w mieszkaniu znajomej przy ul. Katedralnej, gdzie spożywała znaczne ilości alkoholu. W pewnym momencie dziecko opuściło mieszkanie i wyszło na ul. Katedralną. Tam zauważył je przejeżdżający samochodem mężczyzna i zawiadomił o zdarzeniu policję. Dziecko było ubrane w koszulkę z krótkim rękawem i legginsy, a temperatura powietrza w tym dniu wynosiła około 5 stopni Celsjusza. Zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu miejskiego.
Przybyli na miejsce policjanci ustalili tożsamość matki dziecka, która po pewnym czasie przybyła na miejsce. Na podstawie badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu stwierdzono u Katarzyny M. prawie 4 promile alkoholu.
W postępowaniu Katarzynie M. przedstawiono zarzut narażenia córki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Przesłuchana w charakterze podejrzanej Katarzyna M. przyznała się do zarzucanego jej przestępstwa i wyjaśniła, że 28 marca przebywała u koleżanki. W trakcie spożywania alkoholu udała się do toalety, gdyż poczuła się źle i wtedy córka wyszła z mieszkania.
Prokurator zastosował wobec podejrzanej środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.
Katarzyna M. nie była w przeszłości karana.
Za narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo (np. rodzic), za przestępstwo grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Materiały sprawy przekazano także  Wydziałowi Rodzinnemu i Nieletnich Sądu Rejonowego w Częstochowie celem podjęcia działań w zakresie sprawdzenia prawidłowości sprawowania opieki przez matkę oraz rozważenia środków określonych w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Page generated in 0.0343 seconds.