Z ostatniej chwili

Przed sąd za przebicie opon w ponad 60 samochodach

2019-01-28 08:31:20 informacje
img

Prokuratura Rejonowa w Myszkowie skierowała do Sądu Rejonowego w Myszkowie akt oskarżenia przeciwko 56-letniemu Adamowi J., dotyczący zniszczenia opon samochodowych.
Jak informuje prok. Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, w toku postępowania ustalono, że 1 października 2018 r. wielu mieszkańców Myszkowa zauważyło, że w należących do nich samochodach zostały przebite opony. W wyniku podjętych działań śledczych, a zwłaszcza analizy zapisów monitoringu stwierdzono, że opony przebił nożem 56-letni mieszkaniec Myszkowa Adam J.
Adam J. został zatrzymany przez policjantów, a przeprowadzone wobec niego badanie wykazało około 2,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
W dalszym postępowaniu stwierdzono, że w nocy z 30 września na 1 października  2018 r. Adam J. dokonał w opisany sposób zniszczenia opon w 66 samochodach, zaparkowanych przy ulicach: Strażackiej, Kościuszki, Słowiańskiej, Kościelnej, PCK, Spółdzielczej, Skłodowskiej i 11-go Listopada. Łączna wysokość spowodowanych przez niego szkód wynosi około 17.000 zł.
W postępowaniu Adamowi J. przedstawiono zarzut zniszczenia mienia oraz uznano, że jego czyn jest występkiem o charakterze chuligańskim. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Adam J. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa, lecz nie potrafił w sposób racjonalny wytłumaczyć motywów swojego zachowania. Wyjaśnił, że 30 września wypił znaczne ilości alkoholu i postanowił wyładować złość, przebijając opony w samochodach.
Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że sprawca w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów nie miał zniesionej zdolności rozumienia znaczenia czynów i pokierowania swoim postępowaniem, czyli był w pełni poczytalny.
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Myszkowie zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Adam J. był w przeszłości karany za groźby karalne.
Przestępstwo zniszczenia mienia jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Skazując za występek o charakterze chuligańskim, sąd wymierza sprawcy karę w wysokości nie niższej od dolnej granicy zagrożenia zwiększonego o połowę. Ponadto w takiej sytuacji warunkowe zawieszenie wykonania kary może nastąpić jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Page generated in 0.0314 seconds.