Z ostatniej chwili

Przed sąd za śmiertelny wypadek w Siedlcu Dużym

2018-11-29 12:42:52 informacje
img

Prokuratura Rejonowa w Myszkowie skierowała do Sądu Rejonowego w Myszkowie akt oskarżenia przeciwko 43-letniemu Oleksandrowi T., dotyczący spowodowania wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości - informuje prok. Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.
W toku śledztwa ustalono, że 26 maja  około godz. 22.00 w miejscowości Siedlec Duży obywatel Ukrainy Oleksandr T. skręcił z drogi podporządkowanej na trasę DK-1 samochodem marki Mitsubishi Pajero na jezdnię prowadzącą w kierunku Katowic. W ten sposób znalazł się na pasie ruchu przeznaczonym do jazdy w kierunku przeciwnym.
W odległości około 300 m od skrzyżowania Oleksandr T. zderzył się czołowo z prawidłowo jadącym samochodem marki Volvo S80, którym podróżowały cztery osoby.
Na skutek zderzenia pasażerka volvo doznała urazu wielonarządowego, w wyniku którego zmarła. Kierujący pojazdem i pozostali dwaj pasażerowie odnieśli obrażenia ciała w postaci złamań i stłuczeń.
Na podstawie przeprowadzonych badań toksykologicznych ustalono, że w chwili wypadku Oleksandr T. znajdował się w stanie nietrzeźwości, gdyż w jego organizmie stwierdzono około 2 promile alkoholu.
Powołany w sprawie biegły z zakresu ruchu drogowego uznał, że przyczyną wypadku drogowego było rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym przez kierującego mitsubishi pajero. Biegły stwierdził też, że kierujący volvo S80 nie miał możliwości podjęcia skutecznego manewru obronnego, dającego możliwość uniknięcia zderzenia.
W śledztwie prokurator przedstawił Oleksandrowi T. zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwości wypadku drogowego, w wyniku którego jedna osoba poniosła śmierć, a trzy odniosły obrażenia ciała, w tym realnie zagrażające życiu. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Oleksandr T. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że z uwagi na stan nietrzeźwości nie pamięta okoliczności zdarzenia.
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Myszkowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie.
Oleksandr T. nie był w przeszłości karany.
Za spowodowanie wypadku drogowego, którego następstwem jest śmierć osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, jeżeli sprawca znajdował się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo zbiegł z miejsca zdarzenia, grozi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.
Akt oskarżenia został odczytany przez prokuratora na rozprawie 28 listopada. Proces będzie kontynuowany 14 stycznia.

Page generated in 0.0297 seconds.