Z ostatniej chwili

Przedsiębiorcy pomagają szpitalom w Częstochowie

2020-03-23 12:40:05 informacje
img

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk oraz dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego Wojciech Konieczny zwrócili się z prośbą o wsparcie dla częstochowskich szpitali w związku z sytuacją kryzysową zagrożenia koronawirusem. Niektóre firmy zaczęły pomagać wcześniej spontanicznie, teraz do zorganizowanej akcji dołączają kolejne podmioty - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Obecnie najpotrzebniejszymi produktami, w jakie powinno się wyposażać ratowników, lekarzy, pielęgniarki, a także pacjentów są: maseczki, rękawiczki, fartuchy, środki dezynfekujące i środki czystości. Potrzebne są też artykuły spożywcze i woda, które ze względu na wstrzymanie wizyt są niezbędne również dla pacjentów. Potrzeby co do środków indywidualnej ochrony są duże, a rezerwy materiałowe Wojewody Śląskiego nie zabezpieczają zgłaszanego przez szpitale zapotrzebowania w czasie zagrożenia koronawirusem.
- Pomoc od firm i mieszkańców jest wręcz bezcenna, ponieważ - oprócz wartości materialnej  - pokazuje, jak bardzo umiemy się jednoczyć w ciężkich sytuacjach – uważa Krzysztof Matyjaszcyk.
Z inicjatywy prezydenta prośbę o wsparcie osobom znajdującym się na pierwszej linii walki z wirusem miejskie Centrum Obsługi Inwestora skierowało do kilkuset częstochowskich przedsiębiorców.
- Wiemy, że Państwo na co dzień też zmagają się z wieloma trudnościami i problemami, wierzymy jednak w dobro i otwarte serca częstochowianek i częstochowian, wierzymy w wolę pomocy z Waszej strony i wspólne przezwyciężenie tego kryzysu – czytamy w liście.
Z podziękowaniami, a jednocześnie apelem o dalsze wsparcie wystąpił również dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego Wojciech Konieczny. 
Na te apele i prośby odpowiadają częstochowskie firmy, jak choćby Asten Group, która przekazała środki ochrony dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników. Ci, którzy już wcześniej ruszyli z pomocą, zapewniają, że w miarę możliwości będą to robić cały czas. Miejski szpital wspiera już m.in.: producent farb przemysłowych Prochem, który przekazuje środki do dezynfekcji. Środki sanitarne udostępnił gabinet kosmetyczny La Medica Day Spa. Ekspresy wraz z zapasem kawy dostarczyła z kolei szpitalom na Zawodziu i Parkitce restauracja Boulangerie. O posiłki dla kadry medycznej zadbali m.in. Pizzeria Arczi czy Gospoda Złoty Garniec. Możliwość przekazania miejskiemu szpitalowi i stacji pogotowia ratunkowego 1000 sztuk maseczek ochronnych zgłosiła hurtownia kosmetyczna Elarto. Miejski szpital otrzymał też w darze od jednej z firm wysokiej jakości respirator.
Firmy, które chcą włączyć się w akcję, proszone są o kontakt pod numerami: 34 370 21 25, 34 370 21 05 w godzinach 7.25 – 15.00, a w innych porach pod numerami: 500 006 390 oraz 501 445 254.
Niezależnie od bardzo cennej doraźnej pomocy świadczonej Miejskiemu Szpitalowi Zespolonemu w obecnej sytuacji kryzysowej przez firmy, instytucje i osoby prywatne miasto jest zmuszone rokrocznie pokrywać zwiększającą się z roku na rok stratę szpitala. W tym roku samorząd przekazał już ponad 4 mln zł na drugą transzę spłaty straty MSZ za 2018 r. Niedawno miasto podpisało też ze szpitalem umowę na dofinansowanie zakupu sprzętu i niezbędnych tegorocznych remontów w wysokości 1 mln zł.  W budżecie miasta na 2020 r. muszą być uwzględnione kolejne duże środki na pokrycie straty za 2019 r. Zasadniczym powodem tych strat jest niedoszacowanie wysokości kontraktu dla miejskiego szpitala przez NFZ.
Samorząd nie może finansować bieżącej działalności szpitala. Pokrywa tylko stratę, wspiera zakupy sprzętu i prace remontowe.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.227 seconds.