Z ostatniej chwili

Przyłbice dla nauczycieli, wsparcie dla uczniów

2020-06-18 15:46:35 informacje
img

Nauczyciele z 6 polskich miast, biorący udział w projekcie Województwa Śląskiego i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ,,Śląskie. Zawodowcy” otrzymali przyłbice ochronne. Część z nich trafiło również do Częstochowy - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

500 przyłbic dla nauczycieli szkół zawodowych przekazała Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Fundacja VCC (zajmująca się edukacją opartą o Vocational Competence Certificate, czyli jednolity system kształcenia i certyfikacji kwalifikacji zawodowych). Następnie ochraniacze trafiły do przedstawicieli 6 samorządów z województwa śląskiego, w których rozpoczęto realizację projektu. W tym tygodniu, podczas spotkania z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem pakiety przyłbic odebrali dyrektorzy trzech częstochowskich placówek.

Celem projektu „ŚLĄSKIE. ZAWODOWCY” jest podwyższenie jakości kształcenia zawodowego na terenie województwa śląskiego oraz poprawa i dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy – w tym stworzenie warunków dla zajęć praktycznych dla około 2 tys. uczniów (poprzez udział w stażach, praktykach i kursach) oraz podniesienie kompetencji około 370 nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodów, a także wypracowanie modelu współpracy edukacji z biznesem.

Liderem projektu jest województwo śląskie w partnerstwie m.in. z KSSE S.A., która wybrała Częstochowę jako jednego z partnerów. List intencyjny podpisano w Katowicach 29 października 2019 r.

W ramach współpracy pomiędzy Katowicką SSE S.A. a Częstochową wsparciem zostanie objęta młodzież Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa, Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych oraz Branżowej Szkoły I Stopnia nr 12 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Działania dotyczą m.in. doradztwa, staży lub praktyk z możliwością wypłaty stypendiów, specjalistycznych kursów i szkoleń, a także budowy sieci współpracy szkoły-pracodawcy. Pierwsi stażyści już rozpoczęli staże u częstochowskich przedsiębiorców.

Idea projektu wpisuje się w działania miasta mające na celu planowe kształcenie kadr, przede wszystkim w program ,,Teraz Lepsza Praca”, który działa dwukierunkowo – z jednej strony samorząd nakłania właścicieli firm (poprzez system ulg) do podwyższania wynagrodzeń oraz do działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu; z drugiej – stara się przygotować dla nich odpowiednie kadry.

Podobnym projektem, którego II edycję Częstochowa właśnie realizuje (a przygotowuje się do 3.) jest „Zawodowa współpraca”. Beneficjentami II edycji jest blisko 300 uczniów oraz prawie 40 nauczycieli z 4 częstochowskich szkół, a celem działań – wzrost konkurencyjności na rynku pracy. Projekt jest współfinansowany przez UE (dofinansowanie to ponad 4,2 mln zł, przy wartości projektu prawie 4,5 mln zł).

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0158 seconds.