W tym roku został ustanowiony nowy rekord – w Częstochowie przekroczyliśmy granicę 34 tys. osób głosujących online. Duży wpływ na to miała możliwość śledzenia na bieżąco wyników BO – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Poznaliśmy już zadania, które będą realizowane w przyszłym roku w ramach miejskiego Budżetu Obywatelskiego. Na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta opowiadali o nich: zastępca prezydenta Łukasz Kot, Agnieszka Grabińska –naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej, Agata Wierny oraz Justyna Głąb z Referatu Dialogu i Praw Człowieka Wydziału Polityki Społecznej.
– Spośród nas swój głos oddało ponad 34 tysiące osób, to zarówno zasługa ciekawych projektów, mieliśmy ich 44 ogólnomiejskich i 407 dzielnicowych, ale przede wszystkim nowości wprowadzonych po ostatniej ewaluacji. Możliwość śledzenia na bieżąco punktacji mobilizowała mieszkańców do głosowania i zachęcania innych. Te prawie 10 mln zł z budżetu miejskiego rozdała rekordowa liczba mieszkańców. Dziękuję im za udział w tej edycji – komentował zastępca prezydenta Częstochowy Łukasz Kot, który zaprezentował trzy zwycięskie projekty w kategorii ogólnomiejskiej.
– Tradycyjnie pierwsze miejsce to poprawa warunków bytowych zwierząt ze schroniska, w przypadku drugiego miejsca ukłony należą się młodym ludziom z IV LO, dzięki którym projekt „Razem dla Sienia” zgromadził ponad 38 tys. punktów. Tak nakręcili swoich kolegów i rodziców. I trzeci to ISKRA, projekt zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci, w tym z niepełnosprawnością – wyliczał.
– To absolutny rekord frekwencji. Śledzenie wyników na bieżąco to prawdziwy strzał w dziesiątkę, a do tego publikowanie frekwencji w poszczególnych dzielnicach, które walczyły do samego końca o możliwość przyznania środków z dodatkowej puli. Kolejny raz mieszkańcy Kiedrzyna utrzymali prowadzenie. Tegoroczna edycja BO odzwierciedla ideę obywatelskości, czyli uczestnictwa i integracji mieszkańców. Przykładem młodzież z „Sienkiewicza”, który widzi, że idzie za tym sprawstwo w postaci remontu szkoły – mówiła Agata Wierny, kierowniczka Referatu Dialogu i Praw Człowieka.
Doposażenie bibliotek, OSP i szkół, opieka zwierząt, budowa placów zabaw czy boisk, urządzanie zieleni, organizacja festynów – m.in. na takie pomysły postawiło 34.112 głosujących. Ich decyzją do realizacji w przyszłym roku zostanie skierowane w sumie 117 pomysłów.
Głosowanie w 11. edycji Budżetu Obywatelskiego odbyło się między 23 września a 7 października. W całości odbywało się na przeznaczonej do tego platformie internetowej.
W tym roku można było wybierać spośród 451 zgłoszonych zadań.
Mieszkańcy Kiedrzyna znów okazali się najaktywniejsi w głosowaniu BO (frekwencja 36,35 procent), dzięki czemu dostali „bonusowe”pieniądze z niewykorzystanych gdzie indziej środków, a jest to 167,5 tys. zł.
Wśród nietypowych zadań z dzielnic znalazły się m.in. kameralna dzielnicowa sala kinowa, akcja Stop Hejt z mobilną pomocą psychologiczną, zakup traktora-kosiarki, wyścigi samochodowe.
Na zdjęciu: młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza świętująca wygraną przy pomniku patrona szkoły
Fot. Grzegorz Skowronek / UM