Z ostatniej chwili

Rocznica egzekucji zakładników w Gnaszynie

2018-04-26 10:41:05 informacje
img

24 kwietnia 1944 r. o godz. 10 rano w Gnaszynie (dziś dzielnicy Częstochowy) Niemcy dokonali egzekucji dziesięciu Polaków. Skazano ich na śmierć, bo nikt nie ujawnił nazwisk tych, którzy udzielali pomocy partyzantom. Wczoraj uczczono pamięć powieszonych zakładników - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
We wtorek, w 74. rocznicę wydarzeń w Gnaszynie odbyły się uroczystości upamiętniające ten  mord. Po mszy św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Gnaszynie uczestnicy udali się na miejsce egzekucji, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Organizatorami uroczystości były: Związek Kombatantów RP i BWP Zarząd Okręgowy, Rada Dzielnicy Gnaszyn – Kawodrza i Urząd Miasta Częstochowy.
*
W 1944 roku Niemcy zgromadzili mieszkańców Gnaszyna i okolicznych wsi na wzgórzu, gdzie ustawiono szubienicę. Gestapowcy byli niezwykle perfidni, zmuszali osoby wybrane z tłumu do zakładania skazańcom pętli na szyję. Nikt z Polaków obecnych przy egzekucji nie znał tych mężczyzn, byli mieszkańcami innego regionu. Ich ciała wywieziono w nieznane miejsce.
Mieszkańcy Gnaszyna jednak na zawsze zapamiętali to tragiczne wydarzenie i 10 niewinnych zakładników, którzy stracili tu  życie. W miejscu kaźni stanął krzyż z pamiątkową tablicą, a uliczce odbiegającej od krzyża na wschód, nadano imię 10 Zakładników.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0339 seconds.