Z ostatniej chwili

Rok szkolny się kończy, a w ZST gęsto od wydarzeń

2024-06-13 10:32:33 informacje
img

W ostatni wtorek Zespół Szkół Technicznych był miejscem ekopikniku –  po którym na terenie szkoły zostanie nowy dąb – a także m.in. turnieju piłkarskiego – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Piknik ekologiczny dla przedszkolaków i młodszych uczennic i uczniów podstawówek ZST zorganizował po raz 3. Tego dnia szkołę odwiedziło kilkuset bardzo młodych gości z kilkunastu przedszkoli i szkół. Piknik wpisywał się w XVI Częstochowskie Dni Rodziny, a ponadto promował zdrowy styl życia. Było więc wiele ruchu na świeżym powietrzu – dzieci miały frajdę, rzucając do celu, grając w klasy i gumę czy zamalowując kredami chodnik prowadzący do ZST. Szkoliły się także w grze w piłkarzyki i w tenisie stołowym. A strudzone sięgały po zdrowe przekąski – owoce i kanapki, które mogły skomponować według własnego pomysłu – a także po wodę z cytryną i miętą. Część produktów pochodziła ze szkolnego ogródka przy ZST – dzieci z chęcią go odwiedziły, bawiąc się w małych ogrodników. 

Na gości szkoły czekały też doświadczenia ze świata chemii, malowanie na płytkach ceramicznych i tworzenie pięknych masek.  Była okazja do grania w gry edukacyjne o tematyce ekologicznej – wszak był to piknik „eko”. Jak to zwykle bywa, kolejka do malowania twarzy, tudzież robienia sobie tatuaży i kolorowych warkoczyków nie miała końca. Uśmiechy dzieci mówiły same za siebie – piknik się udał. 

11 czerwca przyniósł w szkole jeszcze jeden element „eko”, który zarazem miał walor edukacji patriotycznej. W patio zasadzono bowiem dąb wyhodowany z żołędzia pochodzącego z Zułowa, czyli miejsca urodzenia Józefa Piłsudskiego. ZST – szkoła pielęgnująca tradycję i dbająca o edukację historyczną – otrzymała sadzonkę od Tomasza Szczygłowskiego, prezesa częstochowskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP. Posadzenie drzewa było oczywiście okazją, aby w przystępny sposób przybliżyć postać Józefa Piłsudskiego odwiedzającym szkołę dzieciom. 

Patron zobowiązuje, zatem tego samego dnia w ZST odbyły się jeszcze dwie imprezy, którym symbolicznie patronowała postać Jana Pawła II. W finale piłkarskiego turnieju zagrało pięć drużyn, wyłonionych wcześniej w ramach eliminacji przeprowadzonych w częstochowskich szkołach podstawowych. Wśród fundatorów nagród był miejski Wydział Edukacji, a na najlepszą drużynę czekało coś ekstra. Szkoła, która na podium wspięła się najwyżej, otrzymała kolekcjonerską koszulkę z podpisami piłkarzy RKS Raków przywiezioną na turniej przez Rafała Piotrowskiego, naczelnika tego wydziału. „Królem Strzelców” został Franciszek Brzeziński – uczeń SP nr 53, a klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco: I miejsce – SP nr 53, II – SP nr 38, III – SP nr 48, IV – SP nr 31, a V – SP nr 37. 

Podsumowano też 8. edycję Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji – także imienia polskiego papieża.  Szkoła dotychczas  zorganizowała 2 edycje powiatowe konkursu i 7 wojewódzkich. Udział zgłosiła ponad setka młodych ludzi ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a ich zmagania z recytacją wierszy Karola Wojtyły oceniało nauczycielsko-uczelniano-dziennikarskie jury w składzie Agnieszka Grudzińska, dr Beata Łukarska oraz Jolanta Marszałek. Finał konkursu, wraz z jego elementem scenicznym, także dobrze wpisał się w trwające XVI Częstochowskie Dni Rodziny. Było też smacznie i kalorycznie, bo można było spróbować specjalnie zamówionych w Wadowicach kremówek, których starczyło dla wszystkich…  

Fot. Materiały organizatorów

Page generated in 0.0162 seconds.