Z ostatniej chwili

Rośnie wodny park

2019-06-10 14:23:26 informacje
img

Stoi budynek, a wewnątrz widoczny jest już zarys basenowej strefy z szeroką zjeżdżalnią. O tym, jak Park Wodny w Częstochowie wyglądać będzie po zakończeniu inwestycji, wyobrażenie daje animacja przygotowana przez projektanta. W „realu” budowę przy ul. Dekabrystów oglądał w czwartek prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Prace w terenie ruszyły w sierpniu 2018 r., umowę na projekt i budowę podpisano rok wcześniej. Obecnie budowa jest już mocno zaawansowana. Zgodnie z nią termin oddania Parku Wodnego do użytku to czerwiec przyszłego roku. Realizatorem inwestycji jest konsorcjum częstochowskich firm: CZ.P.B.P. Przemysłówka S.A. i Zakład Remontowo-Budowlany KAR BUD, którego liderem jest Przemysłówka.

Park Wodny to jeden z „flagowych” projektów miejskiego programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa”. Oprócz wodnych atrakcji zaoferuje m.in. rozmaiconą strefę SPA, taras wypoczynkowy i część gastronomiczną. Budowa wraz z projektem kosztuje łącznie 51,5 mln zł.

Inwestycja jest realizowana w sąsiedztwie Pływalni Letniej MOSiR przy ul. Dekabrystów 45, z którą będzie tworzyć jeden kompleks (w czasie trwania inwestycji plac budowy został wydzielony w taki sposób, aby umożliwić funkcjonowanie pływalni w sezonie, choć na zmniejszonym terenie). Oprócz Parku Wodnego prace obejmują także budowę dróg wewnętrznych, parkingów, chodników oraz infrastruktury technicznej.

Na kanale youtube dostępna jest od niedawna animacja filmowa, dzięki której można zobaczyć, jak docelowo wyglądać będzie Park Wodny w Częstochowie z zewnątrz i wewnątrz. Link do filmiku to: https://www.youtube.com/watch?v=CSovFlZVLRA  

Widoczny już w „realu” budynek Parku Wodnego ma trzy kondygnacje oraz podpiwniczenie, w którym znajdzie się parking na 46 miejsc parkingowych – z blisko 230 łącznie planowanych do obsługi kompleksu. Kształt budynku i jego lokalizacja (dłuższym bokiem równolegle do ul. Dekabrystów) umożliwi pozostawienie maksymalnie dużych powierzchni plażowych między nim a istniejącą Pływalnią Letnią. Od wschodu znajdzie się plac gospodarczy z wejściami technicznymi, natomiast hala basenowa stanowi południowo-zachodnią część budynku Parku Wodnego. W jej centrum hali znajdzie się niecka rekreacyjna z atrakcjami wodnymi. Wydzielono także mniejsze strefy – dziką i leniwą rzekę, grotę sztucznej fali, część ze sztuczną falą wytwarzaną za pomocą kuli, strefę z masażami pod- i nawodnymi oraz gejzerami powietrznymi, a także strefę relaksu z leżankami i ławeczkami z masażem. W pobliżu niecki rekreacyjnej zaplanowane są baseny z hydromasażem oraz miejsca wypoczynku na leżakach. Będzie też strefa z brodzikiem dla dzieci.

Na parterze budynku znajdą się punkty kasowe oraz szatnie wyposażone w 227 szafek dla 554 osób, 20 przebieralni (w tym jedna dla osób niepełnosprawnych) oraz dodatkowo 2 szatnie dla grup zorganizowanych (łącznie 105 osób) i 3 przebieralnie (w tym jedna dla osób niepełnosprawnych).

Na piętrze powstanie z kolei strefę SPA, a także taras relaksacyjny z placem zabaw oraz strefa gastronomiczna – z barem „suchym” i „mokrym” – na antresoli. SPA obejmie pomieszczenia odnowy biologicznej – saunę suchą fińską, biosaunę z solą, łaźnię kamienną i rzymską, caldarium (czyli odmianę łaźni parowej z nieco niższymi temperaturami), saunę 4 żywiołów, grotę lodową, saunę „infrared” (z promiennikami podczerwonymi zamiast pieca), grotę solną, basenik schładzający, basen solankowy oraz prysznice z rozmaitymi programami kąpieli, którym towarzyszą efekty świetlne oraz odgłosy natury.  

Na piętrze przewidziano także część administracyjną. W piwnicach znajdą się natomiast pomieszczenia techniczne, socjalne, magazynowe oraz wspomniany parking.

6 czerwca z aktualnym stanem budowy Parku Wodnego zapoznawał się prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, któremu towarzyszył naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM Michał Konieczny.

Tekst ilustrują slajdy z animacji oraz zdjęcia z budowy (6.06.2019)

 

Page generated in 0.0165 seconds.