Z ostatniej chwili

Rowery w Alejach, czyli... pieszy zawsze pierwszy

2018-05-14 11:40:59 informacje
img

Pieszy zawsze pierwszy to hasło przewodnie miejskiej akcji promującej poszanowanie dla wspólnej przestrzeni w miejscach, gdzie mogą poruszać się zarówno piesi, jak i rowerzyści. Symbolem akcji są banery, które zawisły w częstochowskiej alei Najświętszej Maryi Panny. Akcję wspierają policja i środowisko rowerzystów - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Aleja Najświętszej Maryi Panny to miejsce szczególne, w sezonie równie chętnie odwiedzane przez spacerowiczów, jak i rowerzystów, którzy – o czym kilka lat temu zdecydowali częstochowianie w czasie konsultacji społecznych – mogą korzystać także ze środkowego pasa alei, będącego ciągiem pieszo-rowerowym. Oczywiście w takich miejscach, nie tylko w obrębie alei, obowiązują pewne zasady, zgodnie z którymi piesi powinni być grupą uprzywilejowaną: mającą pierwszeństwo.
Do tych zasad zdecydowana większość rowerzystów się stosuje, ale zdarzają się sytuacje, w których użytkownicy jednośladów nie zachowują ostrożności, nie przewidują sytuacji na drodze lub jeżdżą wśród pieszych po prostu zbyt szybko.
- Rowerów jest w mieście coraz więcej, rośnie też długość dróg przeznaczonych dla rowerzystów - jest ich już ok. 80 km. To cieszy, ale trzeba pamiętać o poszanowaniu wspólnej przestrzeni tam, gdzie drogę dzielą piesi i cykliści – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Dlatego postanowiliśmy we współpracy z policją i przy wsparciu samych rowerzystów z pomocą hasła „Pieszy zawsze pierwszy” - promować respektowanie praw pieszych, aby w alejowej przestrzeni wszyscy mogli czuć się bezpiecznie i komfortowo.
Przedstawicielki Komendy Miejskiej Policji - Sabina Chyra-Giereś z wydziału Ruchu Drogowego KMP oraz oficer prasowy KMP Marta Ladowska podkreślały, że celem akcji nie jest zniechęcanie do korzystania z rowerów w mieście, ale uświadomienie konieczności stosowania się do zasad bezpiecznej jazdy, nie tylko w ruchu ulicznym czy na ścieżkach rowerowych, ale także na ciągach pieszo-rowerowych. Tej ostrożności nigdy dosyć, o czym świadczą policyjne statystyki: w ubiegłym roku doszło w Częstochowie do ok. 100 notowanych przez policję zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów. Policja ma nadzieję, że w tym roku będzie ich znacząco mniej.
Nieprzypadkowo inicjatorem akcji jest Łukasz Kot - społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej, którego zadaniem jest także dbałość o prawa i interesy pieszych. Ideę popiera także środowisko rowerzystów: w czasie spotkania w III Alei zarówno Wojciech Kluk, jak i Arkadiusz Cierpiał – organizator Częstochowskiej Masy Krytycznej – mówili o potrzebie rozsądnej i ostrożnej jazdy w warunkach miejskich, a zwłaszcza w miejscach, gdzie drogi pieszych i rowerzystów się krzyżują.
Jak zapewniał zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie Mirosław Kucia-Piekarski, MZDiT jest na etapie porządkowania sposobu parkowania samochodów w alei NMP, co ma sprzyjać większemu bezpieczeństwu zarówno pieszych, jak i rowerzystów.
Symbolami akcji i apelu kierowanego do rowerzystów są banery „Pieszy zawsze pierwszy”, które już w piątek pojawiły się w III Alei, a w najbliższym czasie zawisną też w jej drugiej części. Będzie ich blisko 30. Akcja wpisuje się w program "Kierunek Przyjazna Częstochowa", w ramach którego miasto m.in. zachęca i tworzy warunki do różnych form aktywności, ale… oczywiście aktywności bezpiecznej.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0292 seconds.