Z ostatniej chwili

Rugby - sport rozwojowy

2019-02-20 17:09:35 informacje
img

Pod hasłem „Rugby jako sport rozwojowy” odbyła się 30 stycznia ogólnopolska konferencja naukowo-szkoleniowa zorganizowana przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Szkołę Podstawową nr 22 i Rugby Club Częstochowa. Miejscem spotkania była sala sesyjna Urzędu Miasta.
Otwierający konferencję zastępca prezydenta Częstochowy Andrzej Szewiński opowiedział o swoich sportowych doświadczeniach, a także o kształtowaniu pozytywnych postaw dzieci i młodzieży poprzez treningi i starty w zawodach.   
Doświadczeniami wieloletniego metodyka podzielił się z nauczycielami wychowania fizycznego Maciej Hupa, członek Regionalnej Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Prelekcje wygłosili specjaliści od rozwoju psychoruchowego dzieci oraz znawcy rugby. O tej rozwijającej się dyscyplinie opowiedzieli: wielokrotna reprezentantka Polski Sylwia Gołda (aktualnie w Legii Rugby Warszawa, dwukrotna najlepsza skrzydłowa w kraju), prezeska Rugby Club Częstochowa (RCC) Katarzyna Sterna oraz trener koordynator grup młodzieżowych RCC, a także członek zarządu, kapitan i zawodnik męskiej sekcji RCC Michał Krzypkowski. Trenerzy CrossFit Rafał Nowak i Bartosz Cekus mówili o prawidłowej rozgrzewce oraz całościowym rozwoju fizycznym młodzieży uprawiającej sporty zespołowe. Natomiast wpływ sportu na rozwój psychiczny dzieci, a także rolę trenerów i rodziców w życiu młodych zawodników omówił Kamil Radomski, psycholog sportu i prezes Stowarzyszenia Pozytywnie – Aktywni. Wspieranie dzieci w ich sportowych wyborach oraz pozytywna motywacja były tematem Katarzyny Bigosińskiej, prelekcji pełnomocniczki Ambasadora Dzieci „Akademii Przyszłości”. W spotkaniu wzięli też udział m.in. przewodniczący Szkolnego Związku Sportowego w Częstochowie Kazimierz Siciak, dyrekcje szkół podstawowych nr 22, nr 27 i nr 52, a także pedagodzy, młodzież i rodzice.
Obok wykładów i warsztatów odbył się też quiz „Rugby bez tajemnic”, który był dla uczestniczących w konferencji młodych sportsmenek i sportsmenów testem świeżo nabytych wiadomości. Zwycięzcy czterech rywalizujących grup otrzymali upominki ufundowane przez Rugby Club Częstochowa.
Zastępca prezydenta miasta Andrzej Szewiński wręczył statuetki „Trener Roku 2018” nauczycielom wychowania fizycznego Adamowi Marczewskiemu z SP nr 22 i Sławomirowi Fujarskiemu z SP nr 52, a ich wychowanki i wychowankowie pochwalili się pucharami za najwyższe lokaty w Ogólnopolskich Finałach Szkolnej Ligi Rugby Tag. Dzieci z obu szkół – grając w barwach RCC – zdobywają czołowe miejsca w regionalnych i wojewódzkich turniejach. Zapewniło im to wysokie, II miejsce w Polsce w sezonie jesiennym bieżącego roku szkolnego, a IV miejsce w sezonie 2017/18 w klasyfikacji ogólnej Ogólnopolskich Rozgrywek Młodzieży w kategoriach „mini żak”, „żak” i „młodzik”. Za swoje osiągnięcia w 2018 r. dzieci  dodatkowo nagrodzono upominkami Rugby Club Częstochowa - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Page generated in 0.0292 seconds.