Z ostatniej chwili

Seniorze, idą święta… Bądź czujny. Nie daj się okraść!

2022-12-05 12:05:28 informacje
img

Częstochowska Policja w ostatnim czasie otrzymuje wiele zgłoszeń o próbach oszustwa i kradzieżach na szkodę osób starszych. Od początku roku w wyniku przestępczego procederu 50 seniorów straciło łącznie prawie 1,5 mln zł. Policja apeluje do mieszkańców naszego miasta i powiatu o wzmożoną czujność i radzi, jak nie się okraść przestępcom.

Najczęstszymi metodami stosowanymi na terenie Częstochowy przez przestępców działających pod legendą były w tym roku oszustwa „na policjanta” i „na wnuczka” oraz kradzieże „na pracowników spółdzielni” i „na pracowników wodociągów”. Pamiętajmy, że oszuści i złodzieje są w stanie podszyć się pod każdego, byle tylko okraść nas z dorobku życia. Takie osoby nie mają sentymentów, dlatego tak ważna jest nasza czujność i przezorność, a nade wszystko ograniczone zaufanie w kontaktach z obcymi.

Od stycznia ponad 110 seniorów odebrało telefony od fałszywych policjantów lub osób podających się za ich bliskich, z czego 40 padło ich ofiarą. Oszuści najczęściej dzwonili do ofiar, podając się za policjantów i wyłudzali pieniądze pod pretekstem udziału w tajnej akcji Centralnego Biura Śledczego Policji lub podszywali się pod osobę bliską, która spowodowała wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy na pokrycie strat i uniknięcie więzienia. Telefoniczni oszuści, działając w ten sposób, wyłudzili od mieszkańców miasta ponad 1,3 mln złotych.

Dzięki licznym akcjom profilaktyczno-edukacyjnym prowadzonym przez Policję oraz informacjom rozpowszechnianym przez media coraz więcej osób jednak ma świadomość, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Prawie 80 seniorów z Częstochowy wykazało się czujnością i po tym, jak w słuchawce usłyszało o zablokowanym koncie bankowym i prowadzonej akcji policyjnej lub wypadku spowodowanym przez bliską osobę, rozłączyło połączenie z przestępcą.

Kolejną metodą bardzo często stosowaną przez przestępców czyhających na oszczędności seniorów było podawanie się za pracowników spółdzielni i wodociągów. W ten sposób okradli 9 seniorów na ponad 100 tys. zł. Złodzieje, pod pretekstem sprawdzenia szczelności rur wodociągowych i kanalizacyjnych lub odczytania stanu licznika wchodzili do mieszkania, po czym okradali seniorów z pieniędzy i kosztowności. Tylko w jednym przypadku nieustalona dotąd kobieta, podając się za pracownika ośrodka pomocy społecznej, weszła do mieszkania 69-latka pod pretekstem przeprowadzenia badania fizykalnego. Kobieta poleciła seniorowi, by rozebrał się i usiadł na krześle. Przez całą wizytę zwracała uwagę 69-latkowi, by nie odwracał głowy i miał wzrok skierowany w stronę okna. Podczas gdy fałszywa pracownica instytucji zajmowała seniora rozmową, do mieszkania niepostrzeżenie wszedł jej „wspólnik”, który splądrował pokoje i wyniósł z mieszkania wszystkie pieniądze.

Seniorze:

  • -przed otwarciem drzwi spójrz przez wizjer lub okno i sprawdź, kto stoi za drzwiami;
  • -jeśli nie znasz odwiedzającego – spytaj go o cel jego wizyty przez zamknięte drzwi, jeżeli natomiast zdecydujesz się na ich otwarcie, a masz zamontowany przy drzwiach łańcuch, nie zapomnij zabezpieczyć drzwi;
  • -poproś o pokazanie dowodu tożsamości osoby podającej się za pracownika instytucji, okazanie legitymacji służbowej albo identyfikatora. Najlepszą praktyką jest wybranie numeru do danej instytucji i zapytanie, czy były planowane pod twoim adresem jakieś wizyty. Jeśli masz problem z odnalezieniem numeru telefonu, nie wahaj się i zadzwoń na policję – dzięki temu ustrzeżesz się przed wizytą nieproszonych „gości”;
  • -jeśli masz taką możliwość, poproś sąsiada, by towarzyszył ci podczas obecności obcych osób w twoim domu;
  • -w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast zadzwoń pod numer 112 lub zaalarmuj otoczenie;
  • -jeżeli straciłeś na chwilę czujność i osoba, której nie znasz, znalazła się już u twoim domu, nie zdradzaj, gdzie przechowujesz swoje oszczędności;
  • -pamiętaj, że Policja nigdy nie poprosi cię o pieniądze. Jeśli odbierzesz telefon od osoby podającej się za policjanta, która próbuje wyłudzić od ciebie pieniądze, rozłącz się i zadzwoń pod numer 112.

Policja apeluje również do bliskich osób starszych – zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby wam bliskie, by kontaktowały się z wami i w kontaktach z obcymi najpierw pytały was o radę.

Fot. Materiały Policji

Page generated in 0.0136 seconds.