Z ostatniej chwili

Sesja o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski

2019-06-19 12:46:41 informacje
img

Sesja popularnonaukowa „Na drodze do wolności. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II na Jasnej Górze w 1979 r.” Odbędzie się w  Jasnogórskim Instytucie Maryjnym (ul. Kordeckiego 2) w sobotę 22 czerwca. Początek o godz. 11.30.

W programie sesji są wystąpienia:

dr hab. Adam Dziurok, prof. UKSW – Władze partyjno-państwowe wobec pielgrzymki Jana Pawła II na Jasnej Górze.

Bartosz Kapuściak – „Ochrona” Częstochowy przed papieżem. Zabezpieczenie pielgrzymki Jana Pawła II w 1979 r. przez Wojskową Służbę Wewnętrzną.

dr Jarosław Durka – Recepcja społeczna pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

dr Andrzej Sznajder – Echa pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. w prasie zagranicznej.

Bezpośrednio przed sesją, o godz. 11.00 na wałach jasnogórskich przy Bastionie Ojca Augustyna Kordeckiego odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej „»Wstańcie, chodźmy…« Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski” przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Zaprezentowanych będzie na niej prawie 40 fotografii ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – w większości dotąd nigdy wcześniej nie publikowanych. Wynikiem międzynarodowej kwerendy prasowej jest zbiór przywołanych na wystawie tytułów artykułów z prasy niemieckiej, włoskiej, holenderskiej, francuskiej i amerykańskiej. Ważnym uzupełnieniem narracji są również fragmenty wypowiedzi przedstawicieli władz komunistycznych na temat pielgrzymki – w okresie przygotowań i po jej zakończeniu. Autorami wystawy są: dr Anna Badura, Ryszard Mozgol, dr Andrzej Sznajder (IPN Katowice).

Page generated in 0.0299 seconds.