Z ostatniej chwili

Setne urodziny Niepodległej na Jasnej Górze

2018-11-03 17:24:07 informacje
img

Przed nami setne urodziny Niepodległej. Na Jasnej Górze odbędą się już w niedzielę 4 listopada.
Dzień nie jest wybrany przypadkowo. 4 listopada 1918 r. na Jasną Górę wkroczyły polskie wojska pod dowództwem podpor. Artura Wiśniewskiego. Ówczesny przeor klasztoru, o. Piotr Markiewicz powitał je, jak witało się królów.
Polscy żołnierze przejęli dowództwo nad jasnogórską twierdzą i załopotała tu biało-czerwona flaga. Jasna Góra, jako pierwsza, stała się zatem „skrawkiem” wolnej Ojczyzny, której niepodległość ogłoszono później, bo 11 listopada.
100. rocznica tego wydarzenia zostanie uczczona z radością.
Główne uroczystości rocznicowe, nad którymi narodowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda, zainauguruje w niedzielę, 4 listopada dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Dzieci i młodzież złożą w darze dla Królowej Polski kroniki zawierające „100 życzeń na 100 lat Niepodległej”. Potem odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona jasnogórskiemu bohaterowi kpt. Arturowi Wiśniewskiemu, żołnierzowi niepodległości, legioniście, który przejął Jasną Górę z rąk austriackich zaborców, a w 1920 r. zginął w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-sowieckiej.
Po części modlitewnej na błoniach jasnogórskich rozpocznie się „patriotyczny piknik”. Z placu im. Biegańskiego Alejami NMP w rytmie poloneza dotrze barwny korowód dzieci i młodzieży niosący 100-metrową flagę narodową. Nie zabraknie regionalnych strojów i nawiązania do czasów Legionów Polskich i żołnierzy marszałka Piłsudskiego, którzy nosili charakterystyczne „maciejówki”.
Plac jasnogórski w symboliczny sposób „opasany” zostanie biało-czerwonymi barwami, jako znak jedności Polaków oddających się pod opiekę Maryi Królowej Polski. Następnie flaga zostanie przekazana Ojcom Paulinom i żołnierzom z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, by mogła w uroczysty i bardzo symboliczny sposób znów „załopotać” z wieży. Na błoniach rozpocznie się śpiew patriotycznych pieśni i odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń z 4 listopada 1918 r. przygotowana przez uczniów i grupę rekonstrukcyjną. Potem zapłonie „ogień wolności”, pokazany zostanie sprzęt wojskowy i strażacki, nie zabraknie „grochówki” i radosnego śpiewu przy wtórze orkiestr dętych.
Część popołudniową świętowania urodzin Niepodległej wypełni m.in. oratorium „Soli Deo Per Mariam” o Stefanie Kardynale Wyszyńskim, którego życie i nauczanie stało się drogowskazem do prawdziwej wolności pokoleń Polaków w okresie reżimu komunistycznego. Jasna Góra, zwana często „Górą Zwycięstwa”, jako miejsce „podnoszenia się człowieka nawet z największego upadku”, pokazana zostanie w telewizyjnym programie „Ocaleni”, który przygotowany zostanie specjalnie na 4 listopada.
Spektakularnym wydarzeniem tego dnia będzie inauguracja nowej iluminacji wieży jasnogórskiej, która rozbłyśnie także w narodowych barwach.
Oto szczegółowy program wydarzenia.
9.30 - msza św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze z udziałem pocztów sztandarowych; odsłonięcie tablicy poświęconej kpt. Arturowi Wiśniewskiemu w Kaplicy Pamięci Narodu
10.30 - rozpoczęcie patriotycznego korowodu w rytmie poloneza z pl. Biegańskiego na błonia jasnogórskie
ok. 11.20 - rekonstrukcja wydarzeń z 4 listopada 1918 - błonia jasnogórskie; uroczyste wywieszenie 100-metrowej flagi na wieży jasnogórskiej, śpiew patriotyczny przy „Ogniu Wolności”, piknik patriotyczny z atrakcjami, m.in. pokaz sprzętu wojskowego i strażackiego
ok. 14.00 - zakończenie
Uroczystości towarzyszące:
12.00 - odsłonięcie gabloty multimedialnej poświęconej żołnierzom AK „Parasol” w Bastionie św. Rocha
16.30 - Oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim „Per Mariam Soli Deo” w wyk. Filharmonii Śląskiej - Bazylika Jasnogórska
16.00 - inauguracja iluminacji wieży jasnogórskiej - dziedziniec jasnogórski
18.30 - program telewizyjny „Ocaleni” - Sala Rycerska
21.00 - Apel Jasnogórski
Dzień później, w poniedziałek 5 listopada, z programem „Pieśń o Ojczyźnie” w Bazylice Jasnogórskiej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Początek o godz. 19.00, wstęp wolny.

Page generated in 0.042 seconds.