Z ostatniej chwili

Śladami Józefa Piłsudskiego w Częstochowie

2018-12-04 15:34:45 informacje
img

Późniejszy Naczelnik Państwa Polskiego od 1902 r. przyjeżdżał do naszego miasta – jednego z najsilniejszych ośrodków PPS w Królestwie Polskim – kilkakrotnie. W 1921 r., po Bitwie Warszawskiej, odwiedził Jasną Górę. O tych wizytach powstał film dokumentalny – będzie go można zobaczyć w OKF Iluzja (III Aleja 64) 5 grudnia, w dniu urodzin Marszałka, o godz. 17.00 - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Okazją do powstania filmu było 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jego producentem jest Wydział Kultury, Promocji i Sportu UM Częstochowy, scenariusz napisała pracowniczka Wydziału Magdalena Fijołek, a realizatorem zdjęć i montażu była firma RM Group Produkcja Filmowa. Zdjęcia trwały niemal pół roku. Swoją premierę dokument miał 11 listopada podczas głównych uroczystości z okazji Dnia Niepodległości na pl. Biegańskiego.
Realizatorzy rekonstruują w filmie cztery wizyty Piłsudskiego w naszym mieście. Pokazują również archiwalne zdjęcia, do których udało im się dotrzeć, a także miejsca, w których Piłsudski bywał w Częstochowie. Film wsparty jest komentarzem historyków – dr Juliusza Sętowskiego, dr Ryszarda Stefaniaka, dr Mariusza Kolmasiaka, Grzegorza Basińskiego oraz Jarosława Dawida – wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Odbudowy Pomnika J. Piłsudskiego przy ul. Krakowskiej – a także ojca Stanisława Rudzińskiego. Rolę Piłsudskiego odtwarza Michał Kula z Teatru im. A. Mickiewicza. Wszyscy aktorzy, którzy wzięli udział w scenach rekonstrukcyjnych, zrobili to pro bono. Dużym wsparciem merytorycznym służyły Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy oraz inne miejskie instytucje, firmy i prywatne osoby.  
Najbliższa emisja filmu planowana jest na 5 grudnia, dzień urodzin Marszałka, o godz. 17.00. Odbędzie się w OKF „Iluzja”. Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z Ryszardem Stefaniakiem i Juliuszem Sętowskim oraz twórcami filmu.

Zdjęcie: kadr z filmu o Józefie Piłsudskim w Częstochowie

Page generated in 0.0589 seconds.