Z ostatniej chwili

Służby wożą ciepłe posiłki najbardziej potrzebującym

2023-12-06 08:24:29 informacje
img

Służby wożą ciepłe posiłki najbardziej potrzebującym
W związku z opadami śniegu i niskimi temperaturami Partnerstwo Lokalne na rzecz przeciwdziałania bezdomności na terenie Częstochowy podjęło dodatkowe działania - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
Tak było w ostatni poniedziałek 4 grudnia. Od rana patrol składający się ze strażników miejskich i streetworkerów skontrolował 29 miejsc, w których zwykle przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Ze względu na dużą ilość zalegającego śniegu akcję przeprowadzono w ciągu dnia, co umożliwiło sprawne i bezpieczne dotarcie do pustostanów czy ogródków działkowych.
Patrol natknął się na swojej trasie na 38 takich osób. Wszystkie otrzymały gorącą zupę, herbatę i pieczywo. Miały też możliwość dostać ciepłą odzież czy kołdrę. Patrol zachęcał ich do skorzystania z dostępnych form wsparcia, w tym m.in. z ogrzewalni, doraźnych ciepłych posiłków w jadłodajni oraz otrzymania skierowania do odpowiedniej placówki.
Podobne działania rozpoczęły się wcześnie rano także we wtorek 5 grudnia. Patrole wyposażono w gorącą herbatę oraz kołdry. Wydawanie gorących posiłków (zupa i pieczywo) zaplanowano również na ten dzień w jadłodajni Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” przy ul. Krakowskiej 34. 
Akcję „Zima” – która obejmuje właśnie takie działania –  organizuje Partnerstwo Lokalne na rzecz przeciwdziałania bezdomności na terenie Gminy Miasta Częstochowy, a koordynuje MOPS. Gorący posiłek przygotowuje Adullam. w skład patroli oprócz strażników miejskich wchodzą streetworkerzy z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „AGAPE”. Przebieg akcji oraz jej czas są na bieżąco uzgadniane ze służbami – Strażą Miejską, streetworkerami oraz organizacjami pozarządowymi – tak by była jak najbardziej skuteczna.  
Jeśli obecne surowe warunki pogodowe będą się utrzymywać, dodatkowe, podobne działania osłonowe będą kontynuowane lub wznawiane.
Wszyscy winniśmy wykazać się wzmożoną czujnością i zwracać uwagę na sytuację osób w kryzysie bezdomności oraz wszystkich innych, którzy przebywają na zewnątrz, a mogą wymagać wsparcia i pomocy. Czasem jedynie szybka interwencja może uchronić osobę przed poważnym wychłodzeniem, a nawet ocalić jej życie. Zgłaszajmy takie sytuacje właściwym służbom. Oto ważne numery:
Straż Miejska – 986
Sekcja ds. Przeciwdziałania Bezdomności MOPS w Częstochowie – tel. 34 324 38 22
bezpłatna, całodobowa wojewódzka infolinia dla ludzi doświadczających bezdomności, szukających bezpiecznego noclegu czy posiłku – 987
ogólnopolski numer alarmowy – 112  
Na zdjęciu: patrol w trakcie dostarczania posiłków osobom w kryzysie bezdomności  
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0158 seconds.