Z ostatniej chwili

Smakując europejską sztukę i naukę

2019-10-24 16:48:44 informacje
img

„Smakując europejską sztukę i naukę” - to nazwa projektu, w który w ramach Erasmus+ zaangażowana jest Szkoła Podstawowa nr 46. Wraz z koleżankami i kolegami z Portugalii, Włoch, Grecji i Rumunii młodzi ludzie poznają z bliska kulturowe i naukowe dziedzictwo Europy. A dzięki temu sami mają stać się bardziej kreatywni i skłonni do poszukiwań - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta.

W przedsięwzięcie, którego angielska nazw brzmi  „Tasting European Art and Science”, zaangażowanych jest pięć szkół podstawowych z pięciu europejskich krajów, a całość koordynuje SP nr 46 z Częstochowy. Projekt ma służyć zachęceniu młodych ludzi do aktywnego udziału w kulturze, a także dać im możliwość rozwijania kompetencji językowych podczas bezpośrednich kontaktów. Uczennice i uczniowie poznają wybrane obszary dziedzictwa kulturowego kilku europejskich krajów, a przyglądając się sztuce z bliska – sami stają się bardziej twórczy.

Każdy wyjazd koncentruje się na jednym obszarze kultury i ma w programie zajęcia integracyjne – teatralne, muzyczne, taneczne, malarskie i naukowe. Zajęcia z poszczególnych dziedzin przypisane są do odpowiednich krajów. Z teatrem młodzi ludzie zapoznają się więc w jego kolebce – Grecji, z muzyką klasyczną – w portugalskim konserwatorium, we Włoszech skupią się na tańcu, w Rumunii – na nauce, a w Polsce – na obrazie.  

Do Częstochowy goście z pozostałych czterech krajów-uczestników projektu przyjechali 21 października. Grupy składają się z 5 uczniów i 2 nauczycieli. Wraz z polskimi koleżankami i kolegami uczestniczą w zajęciach plastycznych, matematycznych, przedstawiają swoje kraje, szkoły oraz związane z tematem przewodnim – a więc obrazem –  sylwetki słynnych malarzy. Zastanawiają się też nad bardziej złożonymi kwestiami – np. czym różni się graffiti od zwykłego wandalizmu. Zwiedzili już miasto, klasztor, spotkali się z Naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, odwiedzili także „Muzeum wyobraźni” artysty malarza Tomasza Sętowskiego. Na Politechnice Częstochowskiej wzięli udział w wykładzie/pokazie na temat optyki; mieli także okazję wykazać się talentami plastycznymi podczas pleneru u stóp zamku w Olsztynie. Przed nimi jeszcze wyjazd do Krakowa (z wizytą na Wawelu), warsztaty w Liceum Plastycznym oraz malowanie muralu wewnątrz budynku SP nr 46.   

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0147 seconds.