Z ostatniej chwili

Sobota na festiwalu HOT JAZZ SPRING

2019-06-08 11:44:22 informacje
img

Znów muzyczna uczta - klasyka w mistrzowskim wykonaniu. Oto bowiem najsłynniejsze kompozycje George'a Gershwina przedstawi Waldemar Malicki – polski pianista i satyryk. 
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wydał blisko 40 płyt i otrzymał 3 nagrody polskiego przemysłu fonograficznego - Fryderyki. Występował podczas wielu festiwali, m.in. podczas Warszawskiej Jesieni, Wratislavia Cantans, Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, Mazurskiej Nocy Kabaretowej w Mrągowie. Jest założycielem kwintetu wykonującego tanga Astora Piazzolli. Był prezesem Towarzystwa im. Ignacego Jana Paderewskiego. Od kwietnia 2008 Członek Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. W latach 90. XX w. współtworzył telewizyjny cykl dokumentalny pt. Wszystko jest muzyką, którego był prowadzącym i autorem scenariusza. Wspólnie z reżyserem Jackiem Kęcikiem i dyrygentem Bernardem Chmielarzem kieruje projektem Filharmonia Dowcipu, łączącym muzykę orkiestrową (w znacznej mierze klasyczną) z kabaretem. W 2009 nawiązał wraz współpracę z Zenonem Laskowikiem i jego grupą Kabareciarnia. Zaowocowało to serią wspólnych koncertów oraz emitowanym w TVP2 programem Laskowik & Malicki. Znany z niezwykle bliskiego kontaktu z publicznością, w zadziwiający sposób łączy wirtuozerię muzyczną i słowną.
W częstochowie Waldemarowi Malickiemu będzie towarzyszyć Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej pod dyr. Adama Klocka.
Koncert w Filharmonii Częstochowskiej (ul. Wilsona 16) rozpocznie się o godz. 16.00.
Wcześniej jednak wybierzmy się w Aleje - by usłyszeć grupę Leliwa Jazz Band. Założony przez bandżystę Edwarda Wnęka zespół  powstał w 1978 r. i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Kapela podkreślała preferowanie ragtimu, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga.

Jest laureatem nagrody "Złota Tarka" na Old Jazz Meeting w Iławie, a także zwycięzcą kilku innych konkursów jazzu tradycyjnego. Brał udział w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach jazzowych, w 2006 r.  przypadł mu zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival - Rueil-Malmaisone pod Paryżem.
Wspomnijmy jeszcze, że wieczorne granie w Klubie Five O'Clock wypełnią: występ zespołu Five O'Clock Orchestra oraz jam session (o godz. 22.00).
 

Page generated in 0.0201 seconds.