Z ostatniej chwili

Spalali śmieci w domowych piecach

2018-02-06 10:56:10 informacje
img

Częstochowscy strażnicy miejscy potwierdzili w styczniu 29 przypadków spalania śmieci w domowych piecach. Na sprawców nałożono sankcje przewidziane prawem - informuje Straż Miejska.
W styczniu 2018 r. dyżurni częstochowskiej Straży Miejskiej odebrali 112 zgłoszeń dotyczących podejrzenia spalania śmieci w domowych piecach. Odpowiedzieli na wszystkie i przeprowadzili kontrole. Podczas czynności służbowych ujawniono 29 przypadków, gdzie w domowych piecach spalane były śmieci. Wobec sprawców zastosowano sankcje prawne.
Straż Miejska w Częstochowie apeluje do mieszkańców, aby wszelkie podejrzenia spalania śmieci zgłaszać do dyżurnego Straży Miejskiej (tel. alarmowy do Straży Miejskiej - 986). Strażnicy miejscy pojadą pod wskazany adres i dokonają kontroli.
W 2017 roku w woj. śląskim weszła w życie uchwała antysmogowa, która zabrania palenia w domowych kotłowniach m.in. mułem, flotem, węglem brunatnym czy mokrym drewnem. Mimo licznych akcji edukacyjnych i profilaktycznych niektóre osoby nadal spalają w swoich piecach śmieci i przyczyniają się do powstania smogu.
Zanieczyszczenia z kominów gospodarstw domowych powstają poprzez spalenie śmieci, paliw złej jakości czy też stare piece. W wyniku tego spalania powstają i trafiają do powietrza: pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla czy benzoalfapiren. Ponad połowa zanieczyszczeń powietrza pochodzi z domów. Główne źródła zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi PM10 w województwie śląskim to: gospodarstwa domowe (55%), przemysł (20%), transport drogowy (13%) i inne (12%).
Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie? Spalając w starych piecach opał niskiej jakości, szkodzimy sobie i innym. Smog może prowadzić do chorób: głowy (udar, ból głowy, obniżenie pamięci i koncentracji), mózgu, serca (zawał, arytmia, choroba wieńcowa), układu rozrodczego (zaburzenia płodności, wady rozwojowe), płuc (nowotwór płuc, astma, zapalenie i infekcje dróg oddechowych), żył (miażdżyca, nadciśnienie), skóry (alergie i podrażnienia) i twarzy (podrażnienie, oczu, nosa, gardła, kaszel, katar, zapalenie zatok). Jest więc bardzo niebezpieczny.
Do grup szczególnego ryzyka zaliczani są: małe dzieci, osoby starsze, osoby chore i kobiety w ciąży.

Page generated in 0.03 seconds.