Wycieczka, podczas której w towarzystwie przewodniczki Ani Syski odkryjemy niezwykłe tajemnice architektury okresu PRL, odbędzie się w sobotę 4 listopada.
Przemierzając ulice Częstochowy, przyjrzymy się najciekawszym przykładom budowli powstałych w latach 1945-1989.
Trasa rozpocznie się od najbardziej charakterystycznego budynku w mieście - Pałacu Ślubów, skąd ruszymy m.in. do Biblioteki Miejskiej im. Władysława Biegańskiego, Megasamu i dawnego Domu Partii. Podczas spaceru zwrócimy uwagę także na sgraffita zdobiące fasadę liceum Kopernika.
Wycieczka z autorką książki „Spodek w Zenicie” to świetna okazja, by odkryć na nowo miejsca, które mijamy na co dzień. Budynki to nie tylko ściany i dach, ale przede wszystkim historie, które się za nimi kryją. Podczas spaceru Ania Syska przedstawi powojenną architekturę Częstochowy, zastanawiając się, na ile wpisuje się ona w ogólnopolski kontekst.
Prowadzenie: Anna Syska, autorka książki „Spodek w Zenicie”
Historyczka i popularyzatorka architektury. Współautorka i redaktorka kilku książek, autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych. Wśród jej zainteresowań znajdują się przede wszystkim architektura XX wieku, budownictwo sportowe oraz architektura koncernu Bata. Miłośniczka żelbetu. Prowadzi popularny profil na Instagramie @to_tylko_architektura. Obecnie pracuje na stanowisku Miejskiego Konserwatora Zabytków w Tychach.
Początek wydarzenia – godz. 10.30. Start: Pałac Ślubów - Focha 19/21. Czas trwania: ok. 3 godzin. Limit: 30 osób. Udział w spacerze jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
ZAPISY: https://forms.office.com/e/ExqGWifSgj
Obowiązują zapisy, decyduje kolejność zgłoszeń. Przesłanie formularza nie jest równoznaczne z potwierdzeniem udziału - w ciągu dwóch dni roboczych od przesłania zgłoszenia organizatorzy skontaktują się w formie mailowej.
Wycieczka jest jednym z wydarzeń realizowanych w ramach cyklu Wycieczki architektoniczne wokół przewodnika „Spodek w Zenicie”.
A dzień wcześniej, w piątek 3 listopada w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie z Anną Syską,, które poprowadzi Beata Cichoń. Zapowiadana jest rozmowa o ciekawych obiektach architektonicznych z lat 1945-1989 w województwie i mieście.
Wstęp wolny.
Przewodnik „Spodek w Zenicie” to 120 realizacji w 33 miejscowościach. Dzieła ikoniczne, założenia i budynki okresu socrealizmu, interesujące przykłady architektury poodwilżowej, eksperymenty konstrukcyjne i technologiczne, duże osiedla mieszkaniowe, a nawet zupełnie nowe miasta. „Spodek w Zenicie” Anny Syski to jedna z trzech książek z serii przewodników Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Dzięki niej można poznać fenomen architektury województwa śląskiego.
Na miejscu będzie możliwość zakupu książki z 30% rabatem.