Z ostatniej chwili

Spotkajmy się na wyborach

2019-10-07 10:59:13 informacje
img

Częstochowa włącza się w kampanię Związku Miast Polskich zachęcającą mieszkańców do głosowania w zbliżających się wyborach parlamentarnych 13 października - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Miasta skupione w Związku Miast Polskich zainicjowały kampanię profrekwencyjną „Spotkajmy się na wyborach”, w której zachęcają do głosowania mieszkańców i przypominają, że udział w wyborach to nie tylko obywatelski obowiązek, ale również świętowanie demokracji.

- Proszę o Wasz udział w wyborach, skorzystanie ze swoich obywatelskich praw i oddanie głosu na kandydatów do Sejmu i Senatu RP – apeluje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Wierzę, że 13 października wszyscy spotkamy się w miejskich lokalach wyborczych. 

Wybory do Sejmu Rzeczypospolitej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w niedzielę 13 października 2019 roku. Głosować będzie można od godz. 7.00 do godz. 21.00.

Warto  pamiętać, że wniosek o dopisanie do spisu czy rejestru wyborców należy złożyć lub przesłać do 8 października, a wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania – do 11 października.

Wniosek o dopisanie do rejestru wyborców muszą złożyć osoby, które nie są zameldowane w Częstochowie, a mieszkają tu na stałe lub zamieszkali na dłużej i chcą w Częstochowie głosować w wyborach - zarówno tych najbliższych, jak i kolejnych.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców muszą złożyć osoby, które nie są zameldowane w Częstochowie, a mieszkają tu lub przebywają czasowo i chcą w Częstochowie oddać swój głos w najbliższych wyborach 13 października; ten wniosek dotyczy także osób, które są zameldowane w Częstochowie, ale chcą zmienić obwód, czyli lokal wyborczy w którym głosują.

Zaświadczenia o prawie do głosowania muszą pobrać osoby, które mieszkają w Częstochowie, ale w dniu wyborów będą w innym miejscu i tam chcą zagłosować.

Sprawy te można załatwić od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu Miasta Częstochowy (II piętro budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Waszyngtona 5, Wydział Spraw Obywatelskich  w godz. 7.30-15.30, a we wtorki w godz. 7.30-17.00).

Można też to zrobić drogą elektroniczną – w przypadku posiadania profilu zaufanego – poprzez portale: gov.pl, obywatel.gov.pl czy platformę epuap.gov.pl. 

Wzory wniosków są dostępne m.in. pod banerem Wybory do Sejmu i Senatu RP 2019 na stronie www.czestochowa.pl.

Wszelkie informacje i poradniki dla wyborców można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej pkw.gov.pl.

 

Page generated in 0.015 seconds.