Z ostatniej chwili

Spotkanie poświęcone Jerzemu Kossakowi

2018-05-09 15:31:57 informacje
img

"Jerzy Kossak, glosa do biografii w rocznicę śmierci..." - to tytuł spotkania, jakie w czwartek 10 maja odbędzie się w Ratuszu. O malarzu opowie Iwona Strzelewicz-Ziemiańska.
Jerzy Kossak (1886-1955) był synem Wojciecha i Marii z Kisielnickich, wnukiem Juliusza, bratem poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i pisarki Magdaleny Samozwaniec. Malarstwa uczył się od najmłodszych lat w pracowni dziadka i ojca. Specjalizował się w malarstwie batalistycznym i historycznym. Tematami jego prac były głównie głównie sceny z wojen napoleońskich i walk legionowych w okresie I wojny światowej. Na jego obrazach często wyeksponowane są motywy konia, ułana i dziewczyny. Malował także tematy z legend starogermańskich i staroangielskich, ilustrował też baśnie Grimma i ballady Mickiewicza. 
Mieszkał w Krakowie. W 1925 i 1926 jeździł wraz z ojcem po dworach w Poznańskiem i wykonywał dla tamtejszego ziemiaństwa liczne obrazy i portrety. Często malował obrazy razem z ojcem i wspólnie je sygnowali. Otrzymywał liczne zamówienia od jednostek wojskowych, klubów oficerskich i związków kombatanckich.
Opowiadająca o Kossaku Iwona Strzelewicz-Ziemiańska to wrocławska dziennikarka, nauczycielka akademicka, doktorantka prof. Elżbiety Hurnik z Akademii im. Jana Długosza. Twórczością rodziny kossaków pasjonuje się od ponad 30 lat. Dzieje ich rodziny poznała m.in. dzięki odczytaniu i opracowaniu blisko 9 tysięcy listów i dokumentów tej rodziny, zdeponowanych w Archiwum Narodowym w Krakowie. 
Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Tekst ilustruje jedna z prac Jerzego Kossaka znajdująca się w zbiorach Muzeum Częstochowskiego. 

Page generated in 0.0295 seconds.