Z ostatniej chwili

Srebrna będzie przebudowana

2018-03-29 09:59:42 informacje
img

Budowa kanalizacji sanitarnej w Mariance Rędzińskiej idzie pełną parą, a zaraz po tym jak dobiegnie końca, rozpocznie się przebudowa ul. Srebrnej. Realizacja tej ważnej inwestycji na drodze powiatowej, to wspólne przedsięwzięcie samorządu powiatowego i gminy Rędziny, zasilane ministerialnym dofinansowaniem. Znamy już jej wykonawcę.
Pozytywna decyzja o przyznaniu dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 zapadła pod koniec 2017 r. Już wcześniej władze gminy i powiatu częstochowskiego rozpoczęły rozmowy, by wspólnymi siłami pozyskać środki finansowe na przebudowę mocno zniszczonej już ul. Srebrnej. Aby wniosek na dofinansowanie mógł być złożony, gmina zapłaciła za zmianę dokumentacji projektowej, w której znaczącym elementem było poszerzenie jezdni. Dodatkowo doprojektowano „rondo”, na którym ma krańcowy przystanek linia Rm. Ponieważ w pierwszej kolejności gmina zaplanowała na ul. Srebrnej budowę kanalizacji sanitarnej, wymagającą zerwania asfaltu, strony ustaliły, że roboty przy części drogowej rozpoczną się wkrótce po ukończeniu kanalizacji. A ta ostatnia – zgodnie z wyznaczonym terminem – powinna być gotowa przed końcem czerwca. Firmie, która zajmie się przebudową, plac budowy zostanie więc przekazany 1 lipca. W tym miesiącu Powiatowy Zarząd Dróg w Częstochowie rozstrzygnął przetarg na realizację tej ważnej inwestycji, dlatego wiadomo już, że przebudowę wykona firma „Hucz” sp. z o.o. sp. k. z Boronowa za prawie 4,5 mln zł. Droga zyska nową podbudowę i nakładkę asfaltową na odcinku ok. 2,5 km od granicy gminy Rędziny z Częstochową do przejazdu kolejowego. Położone zostaną chodnik z kostki brukowej betonowej i krawężniki betonowe. Powstaną miejsca postojowe, także z kostki brukowej betonowej. Zresztą podobną nawierzchnię będą miały przebudowane zjazdy do posesji. W zakresie prac jest również odwodnienie. Termin zakończenia inwestycji to 31 października.
W 2016 r. – także wspólnymi siłami powiatu i gminy – przebudowano inny odcinek tej samej powiatówki, rozpoczynający się zaraz za przejazdem kolejowym oraz łączący Rędziny i Rudniki (ul. Dworcowa i Fabryczna). Po ukończeniu Srebrnej będzie więc można podróżować nową drogą na łącznym odcinku ponad 5 km – od granicy z Częstochową w Mariance Rędzińskiej aż do głównego skrzyżowania w Rudnikach.
– To niezwykle ważna inwestycja, zarówno z punktu widzenia kierowców, którzy będą korzystać z nowoczesnej drogi na miarę XXI wieku, jak i bezpieczeństwa mieszkańców. Na kwestie bezpieczeństwa kładziemy duży nacisk, a wybudowanie chodników i miejsc postojowych przy ul. Srebrnej na pewno je zwiększy – podkreśla wójt Paweł Militowski. – Warto też zwrócić uwagę na idealne zgranie w czasie obu inwestycji na tej ulicy. Dzięki współpracy z powiatem częstochowskim gruntownie przebudowana zostanie cała ulica, zniszczona przecież także podczas robót kanalizacyjnych. Powstanie zupełnie nowa nawierzchnia, finansowana z trzech źródeł – dodaje.

Page generated in 0.0316 seconds.