Z ostatniej chwili

Stanowisko Rady Miasta na 100-lecie praw wyborczych kobiet

2018-12-09 20:02:00 informacje
img

Rada Miasta Częstochowy przyjęła na sesji 6 grudnia stanowisko upamiętniające setną rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. Częstochowski samorząd podkreśla w nim, że było to jedno z przełomowych wydarzeń w historii naszego kraju, świadczące o zamiarze budowania – już w 1918 r. - państwa nowoczesnego i proeuropejskiego - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
W stanowisku jednogłośnie przyjętym w czwartek przez Radę Miasta czytamy:
Jako Rada Miasta Częstochowy w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pragniemy oddać szczególny hołd polskim patriotkom, współtwórczyniom odzyskania niepodległej Polski w roku 1918, które dzięki heroicznej walce o swoje prawa równo wiek temu uzyskały prawa wyborcze.
To przełomowe wydarzenie w historii naszego kraju umożliwiło nadanie kobietom należnego im miejsca w hierarchii społecznej. Nasi przodkowie, dzięki podjęciu decyzji umożliwiającej kobietom realne współdecydowanie o rzeczywistości, wykonali milowy krok w rozwoju społeczeństwa i dali przykład innym narodom, jak ważna jest rola Kobiet w odradzającym się Państwie.
Było to także podkreślenie faktu, że Polska, która powróciła po 123 latach zaborów na mapę świata, mimo wielu problemów, jest państwem nowoczesnym i proeuropejskim. Przyznanie kobietom praw wyborczych podkreśliło jednocześnie rolę kobiet i wagę ich wkładu w codzienny rozwój oraz tolerancję, z której Polska słynęła przez wieki.
Wyrażamy nadzieję, że przykład pozytywnego działania, który został nam dany przed 100 laty, będzie kontynuowany przez nas współczesnych, którzy czerpać będziemy ze spuścizny Matek i Ojców odrodzonej przed wiekiem Rzeczypospolitej.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0298 seconds.