Z ostatniej chwili

Stary Rynek w Internecie

2021-10-18 14:25:24 informacje
img

Jest już atrakcją od kilku miesięcy. Teraz historię zrewitalizowanego Starego Rynku i wszystkich wydarzeń z nim związanych można śledzić na specjalnie przygotowanej platformie www.staryrynek.muzeumczestochowa.pl – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Miejsce, które przed kilkuset laty było centralnym punktem tzw. „starej Częstochowy”, dziś ponownie odzyskało swój blask. Po kompleksowej rewitalizacji plac wokół odkrytych ruin dawnego ratusza stał się jedną z turystycznych wizytówek miasta.

Stary Rynek to m.in. kilkanaście balansujących rzeźb Jerzego Kędziory oraz „roztańczone”, kolorowe fontanny. Jest też amfiteatr, gdzie od kilkunastu tygodni odbywają się różnego rodzaju kameralne wydarzenia i przeszklona kawiarnia, w której można usiąść i napić się kawy z widokiem na legendarnego Częstocha. W podziemiach ratusza, po zakończeniu prowadzonych tu prac archeologicznych, powstało multimedialne muzeum poświęcone historii tego miejsca (i nie tylko). Wśród wielu ekspozycji można tam znaleźć przedmioty, które nie były prezentowane nigdy wcześniej, m.in. monety, naczynia i dewocjonalia.

Zadanie „Magia Starego Ratusza” obejmujące utworzenie internetowej platformy informacyjno-edukacyjnej www.staryrynek.muzeumczestochowa.pl, promującej zrewitalizowany Stary Rynek, współfinansowano ze środków województwa śląskiego w ramach Śląskiego Pakietu dla Turystyki w 2021 r.

Autorami koncepcji platformy są: Magdalena Wieczorek-Szmal, Maciej Kosiński i Wojciech Sowula. Katalog eksponatów prezentuje zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego i Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej. Wykorzystano tam również wizerunki planów ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

W sierpniu i we wrześniu, w ramach projektu „Częstochowa – Wakacyjny Kierunek Zwiedzania”, także współfinansowanego ze środków Województwa Śląskiego, przygotowano wieczorne pokazy laserów „Historia Częstochowy”,  „Szlakiem Jury Krakowsko-Częstochowskiej” i „Szlakiem rzeźb Jerzego Kędziory”.

Page generated in 0.0159 seconds.