Z ostatniej chwili

Strumień życia – środowiskowa wystawa naszych artystów plastyków

2020-01-30 11:37:58 informacje
img

Prace łącznie 50 twórców zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego pokaże Miejska Galeria Sztuki. Wernisaż dziś, w czwartek 30 stycznia o godz. 18.00. Ekspozycja organizowana jest w 75. rocznicę pierwszej powojennej wystawy ZPAP w naszym mieście – informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta.

Wystawę ,,Salon Wiosenny” odrodzonego po wojnie Związku Polskich Artystów Plastyków otwarto w Częstochowie w kwietniu 1945 r. Warto obchodzić jubileusz tego wydarzenia nie tylko dlatego, że było jednym z przejawów powrotu miasta do życia twórczego tuż po okupacji, ale także dlatego, że udało się je zorganizować mimo niedoborów środków i jeszcze bardzo świeżej wojennej traumy.

Wystawa, którą Miejska Galeria Sztuki otwiera dzisiaj, jest z jednej strony sposobem upamiętnienia wydarzenia z wiosny 1945 r., a z drugiej –  okazją do prezentacji twórczego potencjału dzisiejszego środowiska ZPAP w Częstochowie. Poprzednia wspólna wystawa ZPAP naszego okręgu odbyła się przed pięcioma laty. Tego rodzaju wydarzenie to ogromne, wymagające poważnego nakładu pracy przedsięwzięcie. Jest to związane nie tylko z jego interdyscyplinarnym charakterem (malarstwo i rzeźba), ale i z liczbą uczestniczek i uczestników, znacznie większą niż np. podczas wystaw plenerowych. Zobaczymy dorobek długoletnich członkiń i członków Związku, oraz tych, którzy działają w nim od niedawna.

Pomysłodawczynią pojemnego hasła przewodniego – „Strumień życia” – jest długoletnia pracownica Miejskiej Galerii Sztuki i członkini ZPAP Barbara Szyc. Ekspozycja krąży wokół tematu fenomenu życia w rozmaitych jego przejawach i formach biologicznych i społecznych, wykraczających także poza świat ludzi i wchodzących w obszar świata zwierzęcego i roślinnego. Zetkniemy się z szerokim spektrum tematów i środków wypowiedzi, potraktowanych bardzo indywidualnie – z perspektywy osobistych doświadczeń i wiedzy 50 artystek i artystów. Całość uzupełni katalog wydany ze środków Urzędu Miasta Częstochowy.

Na wernisaż Miejska Galeria Sztuki (III Aleja 64) zaprasza do Sali Gobelinowej o godz. 18.00. Wystawę będzie można oglądać do 1 marca.

Page generated in 0.0221 seconds.