Z ostatniej chwili

Świąteczna Częstochowa

2020-12-08 13:23:50 informacje
img

Częstochowa jest już świątecznie przystrojona. Jeszcze przed „Mikołajem” uruchomiono elementy świetlne na pl. Biegańskiego i w alei Najświętszej Maryi Panny rozbłysła także główna miejska choinka, którą w tym roku jest 10-metrowy świerk serbski - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Drzewo pochodzi z jednej z prywatnych działek na terenie Częstochowy. Mieszkańcy w ostatnich tygodniach zgłaszali do Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu propozycje drzewek, które zostały przeznaczone do usunięcia (oczywiście po uzyskaniu stosownych decyzji administracyjnych). Wybrano dwa najładniejsze drzewka, które stanęły w centralnej części pl. Biegańskiego oraz na pl. Orląt Lwowskich w dzielnicy Raków.

MZDiT zapewnił też montaż świątecznych iluminacji m.in. w środkowym pasażu alei Najświętszej Maryi Panny.

Z kolei Urząd Miasta zadbał o świąteczną atmosferę na płycie pl. Biegańskiego. Pojawiło się kilka większych świetlnych konstrukcji: karoca, gwiazda, fontanna, świąteczna rama oraz logo Częstochowy.

Instalacje na placu zapewniła firma Multidekor, sponsorem ustawienia jednego z elementów jest firma Tel-Bruk, a świetlnych elementów kwiatowych przy Dziewczynce z gołębiami w III Alei -  firma Jawo. Dla miasta koszt tegorocznych ozdób świątecznych to w sumie ok. 200 tys. zł.

Przestrzenne instalacje, nawiązujące do Bożego Narodzenia będą zdobić przestrzeń centrum Częstochowy do lutego. Taka zimowa aranżacja powinna sprawić, że wszyscy, którzy znajdą się na płycie placu, bądź zdecydują się na spacer w jego najbliższej okolicy, poczują atmosferę świąt. Zimowe iluminacje, jak co roku, są dobrym tłem dla rodzinnych, pamiątkowych fotografii.

Zdobienie miejskiej przestrzeni bożonarodzeniowymi dekoracjami ma w Częstochowie długą tradycję. Na przestrzeni ostatnich lat miasto kreowało zimową scenografię m.in. ze świetlnych elementów takich jak: bajkowy zamek, karuzela, kolorowy miś, świąteczna brama, pociąg, czy bombka, w których wnętrzach można było robić zdjęcia. Utworzone z nich aranżacje były wielokrotnie doceniane w konkursie na najładniejszą dekoracje świąteczną „Świeć się z Energą”, w którym Częstochowa wygrywała rywalizację z innymi miastami na etapie wojewódzkim, zdobyła także 2. i 3. miejsce w ogólnopolskich finałach.

Fot. Łukasz Kolewiński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0177 seconds.