Z ostatniej chwili

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2020-04-02 15:43:40 informacje
img

2 kwietnia to dzień solidarności z osobami z autyzmem. W Częstochowie od 9 lat odbywają się z tej okazji konferencje, koncerty i wydarzenia towarzyszące pod hasłem „Zapal się niebiesko dla autyzmu”. W tym roku, w związku z sytuacją epidemiczną, akcja propagowana była głównie za pośrednictwem mediów i portali internetowych.
W ramach światowych obchodów Dnia Świadomości Autyzmu 2 kwietnia - na znak solidarności - w kolorze niebieskim podświetlane są najsłynniejsze budynki na globie – m.in. opera w Sydney i Wieża Eiffela. W Częstochowie - dziś o godz. 20.00 na niebiesko ponownie rozbłyśnie wieża Jasnej Góry, a także budynek Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 i budynki zaprzyjaźnionych placówek. Pomysłodawcą i organizatorem akcji w Częstochowie jest Stowarzyszenie „Daj Mi Czas”.
Inne częstochowskie działania (z udziałem publiczności) zostały przełożone na późniejszy termin. Organizatorom udało się natomiast połączyć hasło #zostańwdomu z akcją #zapalsięnaniebieskodlaautyzmu. Instytucje, organizacje oraz mieszkańcy miasta rozpowszechniali w mediach społecznościowych i na swoich stronach internetowych m.in. zdjęcia, grafiki i specjalnie zmienione wersje logotypów. Zasada była prosta - miał dominować w nich kolor niebieski jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Zdjęcia z tegorocznej akcji będzie można zobaczyć na fejsbukowym profilu Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie.
W ramach akcji odbył się już cykl audycji radiowych poświęconych tematyce autyzmu. Planowano również rozegranie meczów częstochowskich drużyn siatkarskich AZS 2020, lecz w związku z obecną sytuacj, zamieniono tę formę na filmy z propozycjami aktywności i gestami wsparcia, udostępniane przez zawodników i trenerów na portalach społecznościowych.
W ubiegłym roku Stowarzyszenie „Daj mi czas” zainicjowało „Godziny ciszy” w sklepach wielkopowierzchniowych. To czas, gdy z myślą o komforcie osób z autyzmem w halach sprzedażowych wyciszana jest muzyka i minimalizowane natężenie światła. Jako pierwsze wprowadził te rozwiązania częstochowski sklep Auchan, później dołączały kolejne sieci handlowe.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma na celu rozpowszechnianie wiedzy o zaburzeniach ze spektrum autyzmu, a także pobudzanie społecznej tolerancji i akceptacji dla osób z niepełnosprawnościami.
Współorganizatorami działań związanych z częstochowską akcją „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” są: Urząd Miasta Częstochowy i Zespół Szkół Specjalnych Nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie. Partnerzy: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, Fundacja dla Rozwoju, Dzielnicowe Ośrodki Społeczności Lokalnej w Częstochowie. Honorowy patronat: Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Page generated in 0.018 seconds.