Z ostatniej chwili

Światowy dzień świadomości alienacji rodzicielskiej

2019-04-26 10:43:26 informacje
img

Czwartkowy happening ,,Bańki miłości” na ,,Bieganie” miał przypomnieć, że nawet gdy rodzice są w konflikcie, dzieci mają prawo budować relacje z nimi. Dziś, w piątek 26 kwietnia o godz. 18.00 kolejny happening – artyści namalują baner z hasłem ,,Nie pytaj, kogo kocham bardziej”. To już 8. częstochowska edycja światowej akcji na rzecz prawa do miłości do obojga rodziców - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta. 

Happeningi organizuje Kampania na Rzecz Pogodnego Dzieciństwa. Dzisiaj o godz. 18.00 – również na pl. Biegańskiego –  częstochowskie plastyczki i plastycy namalują baner z hasłem korespondującym z przesłaniem Światowego Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej.   

Alienacja rodzicielska to świadome lub nieświadome zachowania skonfliktowanych rodziców (jednego lub obojga), prowadzące do zaburzenia relacji między dzieckiem a drugim rodzicem. Do niszczenia więzi prowadzą najróżniejsze metody – manipulowanie strachem i lękami dziecka, szantaż emocjonalny czy utrudnianie kontaktów z drugim rodzicem. Alienacja rodzicielska – jako forma przemocy psychologicznej – może przyczyniać się do zaburzeń zdrowotnych, emocjonalnych i rozwojowych dziecka. Jej negatywne efekty dla relacji między dzieckiem a drugim rodzicem bywają różne, mają różny stopień nasilenia, nie da się ich przedstawić w postaci jednoznacznego syndromu lub zespołu. Poddawane alienacji rodzicielskiej dziecko może odrzucać i oczerniać drugiego rodzica, przejawiać agresję wobec swojego głównego opiekuna/opiekunki czy nawet uciec do drugiego rodzica. Ostatecznym skutkiem alienacji może też być wykluczenie drugiego rodzica z życia dziecka.

Happeningi wpisują się w Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Częstochowie i  odbywają pod honorowym patronatem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. Akcję wspierają w tym roku także Instytut Edukacji Przedszkolnej i Szkolnej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza, Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Władysława Biegańskiego oraz Zespół Szkół im. Władysława Andersa.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0297 seconds.