Z ostatniej chwili

Światy równoległe

2021-03-04 12:20:46 informacje
img

„Światy równoległe” – to tytuł wystawy malarstwa Marii Cieślak-Gurgul i Ireny Młynarczyk, którą od 3 do 31 marca można oglądać w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1). 

Obie artystki ukończyły Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza) i są członkiniami Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza oraz Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa” w Opolu.

Maria Cieślak-Gurgul prezentowała swoje obrazy na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz na kilkudziesięciu zbiorowych. Od lat maluje, stosując najchętniej technikę olejną na płótnie. Sięga również po akryle, pastele i akwarele. Tematyką jej prac są najczęściej pejzaże, architektura, kwiaty, portrety, kompozycje figuralne.

Wiele jej dzieł znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Szwecji, Finlandii, Francji.

Irena Młynarczyk aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym obu związków, bierze udział w plenerach malarskich – w tym międzynarodowych, oraz w wystawach zbiorowych. Jest autorką wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, np. w Szwecji. Wiele z jej prac znalazło swoje miejsce w domach prywatnych kolekcjonerów.

W dorobku twórczym ma ponadto projekty okładek do powieści Andrzeja Kalinina, ilustracje do biuletynu „Bliżej Śląska”, wydawanego przez Centrum Edukacji Regionalnej, działającego przy Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”, a także projekt pucharu z okazji 50-lecia „Śląska”. Największą inspiracją artystki są piękno przyrody, przeżywane chwile, radość i smutek. Określa się mianem artystki nieustannie poszukującej siebie w sobie i swojego miejsca we Wszechświecie.

Page generated in 0.0139 seconds.