Z ostatniej chwili

Sylwetki kompozytorów: Juliusz Łuciuk online

2021-02-02 12:15:23 informacje
img

Wybitny, związany z naszym miastem twórca muzyki religijnej i liryki wokalnej będzie bohaterem koncertu, na którego premierę Filharmonia Częstochowska zaprasza 5 lutego na swoim kanale w serwisie YouTube. Wystąpi Chór Collegium Cantorum pod kierownictwem Janusza Siadlaka – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Urodzony 1 stycznia 1927 roku w Brzeźnicy k. Radomska kompozytor był synem Andrzeja Łuciuka, częstochowskiego organisty i kompozytora, absolwentem tutejszych szkół muzycznych oraz II LO im. R. Traugutta. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim pod kierunkiem Zdzisława Jachimeckiego. Jednocześnie odbywał studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie kształcił się w zakresie teorii muzyki u Aleksandra Frączkiewicza (dyplom w 1955), kompozycji pod kierunkiem Stanisława Wiechowicza (dyplom w 1956), a także fortepianu w klasie Sergiusza Nadgryzowskiego i Jana Hoffmana oraz na organach u Józefa Chwedczuka.

Edukację muzyczną kontynuował w Paryżu, gdzie w latach 1958-1959 studiował kompozycję u Nadii Boulanger i Maxa Deutscha oraz uczestniczył w seminariach Oliviera Messiaena. Od czasu studiów zajmował się wyłącznie twórczością kompozytorską, za którą otrzymał liczne nagrody. Początkowo neoklasyk, a potem sonorysta – w dojrzałym okresie twórczości dążył do syntezy, osiągając renomę wybitnego twórcy muzyki religijnej i liryki wokalnej do słów poetów takich jak  Gałczyński czy Przyboś. Zmarł 18 października zeszłego roku.

Prowadzony przez Janusza Siadlaka Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum w 2018 r. nagrał pierwszą monograficzną płytę kompozytora – „Juliusz Łuciuk. Choral Works”.

Koncert muzyki Juliusza Łuciuka będzie miał premierę w piątek 5 lutego o godz. 19.00. 

Page generated in 0.0147 seconds.