Z ostatniej chwili

Szczepienia częstochowskich nauczycieli nie bez problemów

2021-02-26 10:19:38 informacje
img

Ze szczepień przeciwko Covid-19 skorzystało do 24 lutego włącznie ok. 42% pracowników miejskich placówek oświatowych, którzy zgłosili chęć zaszczepienia i mają obecnie prawo do szczepionki. Istnieje możliwość wykorzystania dodatkowych punktów szczepień dla nauczycieli wskazanych przez NFZ, ale brakuje odpowiedniej liczby szczepionek – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Wydział Edukacji Urzędu Miasta zebrał 24 lutego informacje, których dostarczyły dyrekcje łącznie 113 placówek oświatowych.

Ogólna liczba pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez częstochowski samorząd wynosi 5362. Wśród nich jest 4148 osób aktualnie uprawnionych do szczepień zgodnie z rządowymi wytycznymi.

Z grupy uprawnionych chęć przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19 zadeklarowało 2666 osób. Według danych Wydziału Edukacji do środy 24 lutego, zaszczepionych zostało 1116 osób – są wśród nich nauczycielki i nauczyciele wszystkich typów szkół podstawowych i ponadpodstawowych,  przedszkoli, a także zatrudniony w szkołach personel administracyjny i pomocniczy.

Nauczyciele przyjmują szczepienia w tzw. szpitalach węzłowych – w Częstochowie są to Miejski Szpital Zespolony (z punktami szczepień przy ul. Mirowskiej oraz ul. Królowej Bony), a także podlegający władzom marszałkowskim Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce (z punktem szczepień przy ul. Bialskiej). Szczepionkę nauczyciele mogliby także teoretycznie przyjąć w dodatkowych punktach wyznaczonych przez NFZ, mieszczących się w Przychodni przy ul. Księżycowej oraz Spec-Med przy alei Wolności, a także w punkcie, który ma wspierać w szczepieniach Szpital na Parkitce (Janik-Med przy alei Najświętszej Maryi Panny). Na razie jednak – według informacji uzyskanych przez Wydział Zdrowia UM - te punkty jeszcze nie ruszyły, prawdopodobnie z uwagi na brak wystarczającej liczby szczepionek.

Przypomnijmy, że pierwsze zapisy tej grupy zawodowej na szczepienia ruszyły 8 lutego. W pierwszej kolejności zapisywać mogły się osoby do 60. roku życia –  nauczycielki i nauczyciele przedszkolni, pracujący w trybie stacjonarnym pedagodzy klas I–III szkół podstawowych, osoby zatrudnione jako pomoc nauczyciela i pomoc wychowawcy, nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracujący stacjonarnie pedagodzy poradni psychologiczno-pedagogicznych, opiekunki w żłobkach, klubach dziecięcych, dzienni opiekunowie oraz pracownicy placówek pieczy zastępczej. Od 15 do 18 lutego prowadzono nabór dla kolejnych grup nauczycieli – do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich. 

Nauczyciele zgłaszali wolę zaszczepienia się do dyrekcji swoich placówek. Te z kolei przekazywały wypełnione formularze w Systemie Informacji Oświatowej do Ministerstwa. Następnie zgłoszenia – poprzez NFZ – miały trafiać do punktu szczepień w szpitalu węzłowym, który powinien kontaktować się z daną szkołą w sprawie terminu szczepienia.

Z uwagi na różne tempo szczepień i możliwość uzyskania terminów, wiadomo że obecnie zdarzają się sytuacje, w których na szczepienia czekają jeszcze grupy nauczycieli pracujących z uczniami i przedszkolakami w systemie stacjonarnym, a realizowane są już szczepienia dla niektórych nauczycieli pracujących w trybie zdalnym.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0164 seconds.