Z ostatniej chwili

Szczepienie lisów

2020-09-02 15:22:23 informacje
img

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że od 12 września na terenie całego województwa prowadzona będzie akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionek nie wolno ruszać. Akcja potrwa do 30 września.

Przynęta zawierająca szczepionkę ma postać małych brunatnych krążków o zapachu nieświeżej ryby. Jej woń lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Do zaszczepienia lisa dochodzi podczas podjęcia przez niego przynęty, a tym samym przegryzienia zatopionej w niej kapsułki ze szczepionką.

Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości ok. 200 metrów na obszarze ponad 7 tys. km kw. W sumie na terenie województwa podczas akcji zostanie wyłożonych ponad 140 tys. dawek szczepionki (20 dawek na 1 km kw). Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi np. polami, łąkami, ogródkami działkowymi.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje o niepodnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić na miejscu. Zapach człowieka pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się nieatrakcyjna dla lisa. Przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, pola, łąki).

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się w jej wnętrzu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny, informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

W tym roku z akcji zostały wyłączone m.in. obszary gmin Blachownia, Kłomnice, Kruszyna, Mykanów i Rędziny w powiecie częstochowskim.

Doustne szczepienie lisów sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie. Szczepionki przeciwko wściekliźnie wykładane są w województwie śląskim od 1995 r. Akcje szczepienia lisów wolno żyjących finansowane są z rezerwy budżetu państwa oraz współfinansowane przez Unię Europejską.

Wszelkich dodatkowych informacji będzie udzielał Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonu 32 42 88 615.

 

Page generated in 0.0147 seconds.